ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

 

Аномалиите са новото нормално - Европа живее с непрекъснати температурни рекорди

Чете се за: 03:17 мин.
По света

Преживяхме поредния месец, регистриран като "най-горещия досега"

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
      Снимка: илюстративна Снимка: илюстративна Снимка: илюстративна Снимка: илюстративна Снимка: илюстративна Снимка: илюстративна
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Вече 20 месеца Европа живее в непрекъснати температурни рекорди, показва последният доклад на Световната метеорологична организация. И март се оказа най-горещият за континента, регистриран досега.

      Средната глобална температура миналия месец е била с 1,6 градуса по-висока от тази в прединдустриалната епоха. Учените напомнят, че тревожната тенденция в Европа ще намира израз във все по-екстремни прояви на времето.

      За някои жители на северните европейски страни зима с 6 градуса по-топла от обикновено, може и да звучи прекрасно. И вероятно щеше да бъде така, ако аномалията не се беше превърнала в новото нормално.

      "Да, в северната част на Европа наблюдавахме много сух месец, с температура до 6 градуса по-висока от нормалното за този период от годината. Но в същото време, в някои райони на Испания имаше силни валежи, предизвикани от затоплянето на Средиземно море", каза Давид Фаранда, изследовател.

      Резултатът е, че през март на Пиренейския полуостров са регистрирани най-обилните валежи от почти 50 години. А заради нахлуването на топли течения към северния полюс, в Арктика се е засилило топенето на леда.

      "През март е регистрирано минималното ниво на морския лед в Арктика. Тревожно е, защото по това време на годината ледът трябва да е много по-голям. Това означава, че през лятото можем да стигнем исторически минимум за леда на Арктика", коментира Давид Фаранда.

      Статистиката показва, че от юли 2023 година, всеки месец в Европа температурите са били по-високи поне с 1,5 градуса от прединдустриалното ниво.

      2024 влезе в историята като първата цяла календарна година с температури над 1,5 градуса - граница, която според договореното в Парижкото споразумение не бива да се преминава, ако искаме да овладеем климатичните промени.

      "Фактът, че наблюдаваме за 20-ти пореден месец температура над нивото от 1,5 градуса, е много притеснителен за Парижкото споразумение. Споразумението позволи да се върви към развитието на възобновяемите енергии. И ние запончнахме да го правим. Но това, което правим, не е достатъчно", посочи Давид Фаранда.

      За учените единственото успокоение е, че едногодишната стастика засега не означава постоянна тенденция. Но ако и през следващите години температурните рекорди не спрат, глобалното затопляне с 1,5 градуса ще е факт през 2030 година.

      Метеоролози и климатолози очакваха, че необичайната горещина ще отмине след пика на Ел Ниньо, който беше в началото на 2024 година. Но очакванията им не се оправдаха. Според някои изчисления Земята преживява най-горещия период от 125 хиляди години.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?