Мъжката щафета на България с национален рекорд, но без квота за Олимпийските игри в Париж

Мъжката ни щафета зае 16-о място на световното първенство по плуване в Доха, което БНТ 3 излъчва НА ЖИВО!

мъжката щафета българия национален рекорд без квота олимпийските игри париж
11:21, 11.02.2024
Чете се за: 02:10 мин.

Мъжката щафета на България постави нов национален рекорд на 4 по 100 метра свободен стил, но съвсем малко не й достигна да спечели квота за Олимпийските игри в Париж.

Българският квартет в състав Йосиф Миладинов, Калоян Братанов, Петър Мицин и Йордан Янчев даде време 3:20.53 минути и подобри досегашното върхово постижение на страната от 3:20.86, поставено в Рим преди три години.

Времето отреди 16-о място на българската щафета и едва 12 стотни разделиха тима от състава на Мексико, който зае 15-о място и се класира на Олимпийските игри.

Йосиф Миладинов направи първия си старт в Доха на 50 метра бътерфлай, като финишира 21-и с 23.63 секунди. Миладинов не успя да подобри националния си рекорд в дисциплината, която не е олимпийска, но направи добра загрявка за 100 метра бътерфлай, където има добри шансове за полуфинал.

Тонислав Събев също отпадна в сериите в днешния първия ден, след като зае 31-о място на 100 метра бруст с време 1:01.95 минута, като остана на близо секунда от най-доброто си постижение в дисциплината.

Събев плува в последна серия, в която стартира световният рекордьор Адам Пийти. Британецът се завърна в басейна на голям форум след години лечение на контузии и проблеми с психичното здраве. Пийти даде трето време в сериите с 59.34 секунди, на 15 стотни след първия Ник Финк.

По-рано днес Петър Мицин остана 23-и на 400 метра свободен стил.

Мицин, който е световен рекордьор за юноши в тази дисциплина с 3:44.31 минути, финишира девети в пета серия с време 3:49.43 минути и остана далеч от осемте финалисти.

Кубрат Пулев, Георги Илиев и Алберт Попов в "Арена спорт" в неделя от 12:30 ч. по БНТ 1