В края на юни 2025 година президентът на Международния олимпийски комитет Томас Бах приключва своя последен мандат. Неговият наследник ще стане ясен през март, когато членовете на МОК ще имат шанса да избират между 7 кандидати с различни профили, професионална и спортна биография, управленски опит и дори различна харизма.
Ще ви запознаем с тях по азбучен ред.
Това са Давид Лапартян /Франция/, Кристи Ковънтри /Зимбабве/, Моринари Ватанабе /Япония/, Себастиан Коу /Великобритания/, принц Файсал бин Ал Хюсеин от Йордания, Хуан Антонио Самаранч-младши /Испания/ и Юхан Елиаш /Швеция-Великобритания/.
През януари кандидатите ще трябва да представят своите концепции. А на 143-та сесия на МОК в Атина от 18 до 21 март ще стане ясно кой ще оглави най-голямата спортна организация в следващите 4 години.
Вече ви представихме Давид Лапартян и Кристи Ковънтри.
Днес ви срещаме с Моринари Ватанабе.
Той е президент на най-старата спортна организация в света – Международната федерация по гимнастика /ФИГ/. След 8 години начело на организацията, Моринари Ватанабе поглежда към най-високия управленски пост в областта на спорта – президент на Международния олимпийски комитет.
Дали ще има шанса да стане първия азиатец, който да оглави олимпийското движение?
От седемте кандидати за лидер на МОК японецът има най-дълбока връзка с България. Ватанабе нееднократно посещава страната ни в последните години по време на световните първенства, на които страната ни е домакин – по художествена гимнастика и скокове на батут, но и на Световна купа по паркур. Но не само това свързва японеца с нашата столица.
Роденият през 1959 г. в град Кокура /днес Китакюшу/, провинция Фукуока Ватанабе прекарва 2 години от младостта си в България, за да специализира гимнастика в Националната спортна академия, след като преди това е завършил висшето си образование по физическо възпитание в Токийския университет. Както казва самият президент на ФИГ: „България, в която учих, докато бях в чужбина, беше силна страна в художествената гимнастика. Затова помолих Нешка Робева – тогавашният треньор на българския национален отбор по художествена гимнастика да ми покаже детайлите на този спорт. Останах много очарован и исках да пренеса този чар в Япония.“
Когато се връща в родината си той става треньор както по спортна, така и по художествена гимнастика, като започва да работи и в компании като инструктор по спорт в свободното време. Започва да работи за японската федерация по гимнастика през 1992 г., като 8 години по-късно оглавява федерацията, след фиаското на гимнастиците от Страната на изгряващото слънце, които не печелят нито един медал в Атланта 1996 г. и Сидни 2000 г. Ватанабе идва с идеята да създаде нова организация на работа с цел японците отново да се върнат сред водещите нации в този спорт. В Атина 2004 г. резултатът е показателен – отборна титла и общо 4 медала. Постепенно азиатецът намира място все по-напред и в структурите на Международната федерация по гимнастика, а през 2016 г. я оглавява, като през есента на 2024 г. получава трети мандат начело на ФИГ.
Една от основните реорганизации на Ватанабе начело на световната гимнастика е по-широкото интегриране на технологииите, най-вече в съдийството. Когато японецът поема организацията преди 8 години, тя често е раздирана от скандали за субективност – най-честите обвинения в спорт, който няма точно измерение, а зависи от оценката на реферите. Президентът на организацията е радетел за изцяло дигитализирана система, като чрез изкуствен интелект в нея е въведен целият съдийски правилник с 8000 видеозаписа на различни елементи. Системата е тествана през 2019 година, а през миналата година разработена за всички 10 уреда на спортната гимнастика. По този начин, според него, ще се хармонизира съдийството и най-вече ще се избегнат грешните преценки, които водят до ощетяване на състезателите.
Като представител на силно технологична нация, Ватанабе вижда още едно бъдещо приложение на модерните технически средства – чрез тях може да се помогне обучението по гимнастика и да се направи по-достъпно за младите спортисти по целия свят, като да предостави равни възможности за развитие на техните гимнастически способности, благодарение на техните смартфони.
Президентът на ФИГ още повече разширява своята експертиза в практикуването на спортове в градска среда, след като става член на японския съвет за подкрепа на градския спорт през 2018 г. Именно това е и една от нишите, в която МОК иска да се развива и по този начин да привлича младите хора. Неслучайно Ватанабе е и един от двигателите на паркура, едно традиционно ърбан-занимание, да стане официална част от гимнастическите дисциплини, редом с останалите 5 традиционни спорта под шапката на ФИГ – спортна и художествена гимнастика, скокове на батут, акробатика и аеробика.
Опитът на Ватанабе в маркетингово отношение също не е за пренебрегване. Той използва възможността да изтъкне силната спонсорска програма на международната гимнастическа федерация, след като през втората половина на 2024 г. МОК загуби част от големите компании, които бяха партньори на организацията. Японецът споделя, че опитът му ще спомогне, за да привлече нови спонсори, като премахне някои от ограниченията, като например да бъдат избягвани комерсиални елементи по време на провеждането на спортни състезания.
Член на МОК от 2018 година, японският спортен ръководител има известен опит в олимпийското движение, но като че ли е сред кандидатите с най-слаба олимпийска биография. Въпреки това фактът, че ръководи една от най-големите спортни организации правят шансовете му немалки. А ако спечели лидерската позиция Моринари Ватанабе е готов на реформи, но както той споделя „всички те ще бъдат широко обсъдени и в нито една от тях няма да има императивно мое решение.“
Бъдещето на Олимпийските игри той вижда така: „Необходимо е да се създаде нова олимпиада, която да интегрира традиционните спортове с градските спортове и нововъзникващите електронни спортове … има доста неща, които трябва да се направят за децата и спортистите, които участват в Олимпийските игри.“
Дали Ватанабе ще наследи Томас Бах в средата на юни 2025 г., когато изтича неговия мандат, ще стане ясно през март.
Последвайте нашия канал "Спорт по БНТ" във Viber
Последвайте ни и във Фейсбук, за да сте винаги в час с последните спортни новини
Намерете БНТ в социалните мрежи: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Гледайте НА ЖИВО спорт безплатно на: