ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Над 100 000 подписа за промени в социалното законодателство внесоха синдикатите

Чете се за: 01:01 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      По-високо заплащане на извънредния и нощния труд искат синдикатите. Те настояват и за промени в Кодекса на труда, с които да се регламентира в кои производства може да се работи със сумирано изчисляване на работното време. Лидерите на КНСБ и КТ "Подкрепа" внесоха над 100 000 подписа в социалното министерство.

      От 2007-а година за всеки час нощен труд работниците получават по 25 стотинки към заплатата. Мирослав работи в заведение. Има смени до полунощ. "Няма допълнително заплащане, както през останалите часове", казва той.

      Според синдикатите около 400 000 души у нас полагат нощен труд. Предвижда се заплащането да се увеличи.

      Деница Сачева - министър на труда и социалната политика: 0.15% от минималната работна заплата да бъде допълнително възнаграждение за нощния труд и не по-малко от 1 лев.

      По-високата ставка няма да затрудни собствениците на нощни заведения. "Не е нещо, което ще ни натовари кой знае колко бюджета", коментира Валентин Димитров, който е управител на заведение.

      Според синдикатите увеличението на нощния труд не е достатъчно.

      Пламен Димитров - президент на КНСБ: Нощният труд трябва да бъде свързан с основната заплата, а не с минималната.

      Димитър Манолов - президент на КТ "Подкрепа": Ще продължим да настояваме за ограничаване на полагането не само на нощен труд, а и на извънреден такъв. Тъй като с това сериозно се злоупотребява.

      Злоупотреби имало при отчитането на труда на работниците със сумирано изчисляване на работното време, твърдят синдикатите. За това искат само денонощните производства да работят по този начин.

      Пламен Димитров - президент на КНСБ: Ние не предлагаме да се договаряме с работодателите - ясно да се разбере. Ние не предлагаме дори да се договаряме с министерството на труда. Предлагаме правни аргументи и изискваме да се спазва законодателството, което е нарушавано над 20 години в България.

      Социалният министър обясни, че се предвижда предприятията да могат да въвеждат сумирано изчисляване на работното време до 4 вместо 6 месеца, както е в момента.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?