ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Недоволство на земеделци - какво провокира гнева във Франция

Чете се за: 02:57 мин.
По света
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Снимка: БГНЕС
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Протести на фермери във Франция срещу перспективата за търговско споразумение между Европейския съюз и южноамериканския блок Меркосур.

      Недоволството е насочено срещу възможността за евтин внос на телешко и пилешко месо, захар и царевица от Бразилия и Аржентина - страни, които според демонстрантите използват пестициди и антибиотици, забранени от Брюксел.

      Европейските фермери се опасяват от нелоялна конкуренция от чужбина заради занижени екологични и здравни стандарти и социални норми в сравнение с изискванията на Брюксел.

      Гневът във Франция срещу споразумението с Меркосур обаче е по-силен заради реколти, пострадали от дъждове, епидемиите от болести по добитъка и парламентарните избори в страната, които забавиха мерките, обещани за потушаване на предишни протести.

      Франция е най-големият селскостопански производител в Евросъюза, но десетки хиляди ферми са във финансово затруднение.

      "Тук сме, за да кажем на президента да не подписва това споразумение за свободна търговия. За нас фермерите то е лошо споразумение, което дава предимство на вноса на храни. Нещо, което французите не желаят", коментира фермер.

      Група фермери вдигнаха блокадата на магистрала край Париж, след като президентът Макрон изрази несъгласие със сегашния вариант на предложенията на Mеркосур.

      Снимки: БГНЕС

      Други производители обаче остават пред правителствените сгради като част от протестите, планирани до средата на декември.

      "Обяснете какво е да си фермер. Обяснете, че работим по 60 часа седмично, а 70 процента от нас не изкарват минималната работна заплата", коментира фермер.

      Търговското споразумение между Евросъюза и Меркосур е от 2019 година, като предстои неговото приемане.

      Стремежът е преговорите да приключат до края на тази година. Текстът предвижда квоти за внос в Европа без мито или при намалени ставки на някои селскостопански продукти от държави като Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай.

      Споразумението дава по-широк достъп на европейските фермери до южноамериканските пазари, който би улеснил износа на продукти като вино, сирене, мляко на прах и зехтин.

      Браншът призовава Брюксел да преразгледа проекта и "да защити търговска политика, която отговаря на строгите стандарти на европейското селско стопанство".

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?