ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Нужна е сериозна ревизия на Изборния кодекс, смятат юристи

Чете се за: 02:52 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
      Снимка: БТА/Архив
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Нужна е сериозна ревизия на Изборния кодекс. Това е един от изводите, до който може да се стигне след скандалите белязали делото за законността на изборите за 51-вото НС, смятат експерти по конституционно право. Според юристи казусът ще окаже влияние върху доверието към институциите.

      Според експерта по конституционно право Борислав Цеков след решението на КС топката вече е в полето на ЦИК. Оттам трябва да преизчислят резултатите и да посочат колко са необходимите гласове за преминаване на четири процентната бариера при новите числа, а след това да се преразпределят мандатите.

      Борислав Цеков - доктор по конституционно право: "ЦИК няма да действа незабавно. Утре, най-късно вдругиден трябва да обяви новото преразпределение. Оттам вече ще научим дали има нова парламентарна група в това Народно събрание."

      Според Борислав Цеков решението на КС може да бъде обект на научна критика заради решението на съда свързано с вота в секциите, където липсват бюлетините:

      "Те са обявили, че вотът се е случил там. Хората са гласували там, но гласовете им са недействителни. Това според мен е едно юридически неизрядно решение, но срещу това нищо не може да се направи повече."

      Стоил Моллов - доктор по конституционно право: "Делото не беше никак просто. КС успя в сравнително кратък срок да се произнесе по него."

      Според Стоил Моллов обвиненията, че делото не е било достатъчно прозрачно не са основателни, а с действията си съдът не е нарушил нито закона, нито правилника си:

      "Основният проблем е начинът, по който редица институции реагираха на работата на КС, на това, което се очакваше от това дело и за опитите за натиск не само от страна на депутати в пленарна зала, но и от страна на прокуратурата. Аз не мисля, че КС се е поддал на натиск. В никакъв случай."

      Борислав Цеков - доктор по конституционно право: "Категорично тази институционална какафония ерозира в дълбочина. Не само доверието към изборния процес, а и към институциите като цяло. Има нужда от сериозна ревизия най-после и смислена, а не под напора на партийни интереси на изборния кодекс. Усъвършенстване на процедурите."

      Едно от предложенията на юристите затова е преминаване към професионална изборна администрация.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?