Да влияе ли оценката за дисциплина при кандидатстване за университет?
Това коментираха в "Денят започва" д-р Юлиян Петров - председател на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" и Пламена Николова от фондация "Райз България", член на УС на "Асоциация Родители".
Пламена Николова коментира това предложение като първоаприлска шега, защото според нея университетите се борят за малкото студенти, които остават в България. Ние да съкращаваме още повече пътя на младите хора към университетите звучи абсурдно.
"Имаме много дълъг път да извървим по отношение на това, че цялата ни култура е базирана на наказанието и забележките, а много по-малко върху развитието на позитивния пример".
Според нея формирането на още една оценка няма да доведе до промяна.
Юлиян Петров поясни, че се касае за оценка, наречена "социално поведение", което всъщност е оценяване, а не наказание и санкция. Според него в образователната система има огромен дефицит на спазване на училищния правилник.
"Ние трябва да направим една превенция първо на учениците, които са агресивни. И да защитим другите деца, които са възпитани".
Според него е хубаво оценките да бъдат поставяни от "колективния орган", а не само от класния ръководител или директора, за да се избегне субективността.
Да бъдат ли глобявани родителите, които позволяват на децата си да носят телефон в училище?
Според Николова идеята е неясна и има много детайли, които трябва да бъдат уточнени. Но като цяло, допълни тя, има проблем и в световен мащаб по отношение на употребата на телефонни по време на учебния процес.
Юлиян Петров заяви, че "безспорно телефонът няма място в час".
"Кой трябва да внимава тази забрана да стане факт. Учителят ли? Да засилим неговата административна и "пазаческа" роля ли? Тези къщички за телефони ми идват в повече".
Да се изучава ли религия и добродетели в училище?
Според Юлиян Петров това е добра идея в контекста на добродетелите, заради дефицита на ценностна система. Възраждането на тези ценности е много важно в училище.
Вижте целия разговор във видеото