ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Приютът за бездомни хора в Пловдив е запълнен през цялата година

bnt avatar logo от БНТ , Репортер: Антоанета Андреева
A+ A-
Чете се за: 02:40 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Снимка: БНТ
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Приютът за бездомни хора в Пловдив е запълнен целогодишно. Оказва се, че много хора използват временното настаняване за така наречения "социален туризъм". Приютяват се в центъра за шест месеца в рамките на една календарна година, след което използват друга социална услуга или заминават за друг град, и се връщат отново през следващата година.

      Петър Тодоров, който е без дом, идва в центъра за втори път. Мъжът е от Харманли, дълги години е лежал в затвора, а сега търси работа, а след това и квартира:

      "В момента не работя. Търсят ми работа тук. Чат-пат излизаме тук на работа нещо да свършим. Аз по професия съм стругаро-фризист. Най-много се търси тази професия, но и аз имам заеми, кредити и като отида някъде на работа, те ще ми удържат най-малко 60 - 70% от заплатата и, аз като взимам 400 лева или 600, те за нищо не стигат."

      Освен Петър, в приюта са настанени още 24 души от Пловдив и от страната. Всеки от тях е с тежка житейска история. Капацитетът на центъра е запълнен целогодишно.

      Веселина Ботева, директор Дирекция "Социална политика" - Община Пловдив: "В приюта хората, които идват това е кризисно настаняване. Тук няма нещо планово. Въпросът е човек да иска да му се помогне, да знае, да отиде, да потърси помощ."

      Много често идват хора от други градове, просят, настаняват се за една нощ и после се прибират по родните си места.

      Димитър Семерджиев, управител на Център за временно настаняване - Пловдив: "Има всякакви. Имало е такива хора, които идвали са на място да искат стая за два-три дни. Имало е такива, които са се обаждали по телефона и питат може ли не може ли."

      Хората могат да останат в приюта не повече от 6 месеца. След това много от тях се подслоняват на друго място, след което се връщат отново през следващата година. Освен подслон и храна, служителите на центъра им намират работа и често се грижат за здравословното им състояние.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?