НОВИНИ

Продължава освобождаването на пазара на ток

Цветелина Катанска
от Цветелина Катанска
16:32, 11.11.2020
Чете се за: 01:44 мин.
Икономика
Снимка: Pixabay

Осигуряването на студения резерв за гарантиране на енергийната система ще остане в историята. Вместо това операторите на мрежи ще купуват на конкурентен принцип електроенергия от активно участващи на борсата производители. Това е записано в промени в закона за енергетиката, които днес са внесени от управляващите в Народното събрание.

Сред вносителите е и председателят на парламентарната енергийна комисия Валентин Николов. Освен отпадането на студения резерв, поправките предвиждат и още 136 производители на зелена енергия да излязат на свободния пазар.

Описаната от вносителите цел на законопроекта е да се стигне до пълна либерализация на пазара на ток. На практика за битовите потребители това означава, всеки сам да избира доставчика си на електроенергия каквито са изискванията на Европейския съюз.

България все още е далече от тази стъпка. Първо, трябва да бъде освободен пазара на ток на едро, тоест производителите да работят изцяло за свободен пазар.

Част от тази промяна е и отпадането на студения резерв. Това бяха мощности, за които собствениците на мрежи плащаха, за да бъдат на разположение при недостиг на електроенергия. Така се гарантираше, че при например по-студена зима или авария, ще има достатъчно ток за потребителите.

Отпадането на студения резерв не означава, че той изчезва като функция. Напротив, отново ще има такъв, но вече няма да се нарича така. Вече ще се сключват сделки на конкурентен принцип за закупуване на разполагаемост за допълнителни услуги.

Съгласно изискванията на Брюксел, всеки оператор на преносна мрежа управлява своята контролна зона с достатъчно резерви за увеличаване и намаляване на активната мощност, така че да може да се справи с дисбаланси. Сега управляващите мрежи ще си набавят този резерв ток след проведен търг.

Снимка: БГНЕС

Разликата с досегашното осигуряване на студен резерв е че сигурността на електроенергийната система ще бъде осигурявана от активни производствени мощности. С това се цели и да бъде увеличена ликвидността на свободния пазар на ток у нас, която все още остава сравнително ниска.

Управляващите предлагат и сваляне на прага, при който зелените централи ще продават на свободния пазар. До този момент бяха длъжни да го правят централите с мощност над 1 мегавата. Сега границата слиза на 500 киловата.

Промените ще засегнат 136 производители с обща мощност 93,522 мегавата. Годишното производство на съшитите тези малки централи е около 171 554 мегаватчаса електроенергия. В срок до 31 май 2021 г. те трябва да подпишат договор с Фонда за гарантиране на енергийната система.

От 1 юли 2021 г. крайните снабдители няма да изкупуват електрическа енергия по преференциални цени от производители от високоефективно комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия, произведена от централи с обща инсталирана мощност от 500 киловата до 1 мегават. Същото важи и за възобновяеми енергийни източници с такава мощност.

За излизането на свободния пазар те ще бъдат компенсирани от фонда за гарантиране на енергийния пазар, който ще им изплаща премия.

Премията се определя ежегодно от Комисията за енергийно и водно регулиране в срок до 30 юни като разлика между определената до влизането в сила на този закон преференциална цена, съответно актуализираната префeренциална цена на обекта и определената за този период прогнозна пазарна цена на електрическа енергия, произведена от възобновяеми източници в зависимост от първичния енергиен източник.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge

Още Икономика

Топ 24
Най-четени
Д-р Оскар: Новата ваксина срещу COVID-19 ще започне да се произвежда догодина
Д-р Оскар: Новата ваксина срещу COVID-19 ще започне да се произвежда догодина
Разбиха международна група за незаконно разпространение на тв програми
Разбиха международна група за незаконно разпространение на тв програми