НОВИНИ

Проф. Нели Корсун: Данните за Омикрон от Южна Африка са оптимистични

Софи Цветкова
от Софи Цветкова
09:10, 10.12.2021
Чете се за: 03:22 мин.
Още
Слушай новината

Не може да се каже кога ще дойде в България Омикрон, но го очакваме в близко време. При един от PCR тестовете при Делта варианта се доказват три гена на коронавируса. Предварителната информация беше, че при Омикрона единият от гените не се доказва и затова при четирите проби, които имахме в последните дни, нямаше S -ген, при което не считахме, че това са съмнителни за Омикрон проби, но при секвениране се оказа, че това е една от разновидностите на Делта варианта. Това каза проф. д-р Нели Корсун - завеждащ лаборатория "ГРИП И ОРЗ" в НЦЗПБ в сутрешния блок "Денят започва".

"Данните от Южна Африка са оптимистични, лекарите считат, че протича по-леко заболяването, рядко се налага необходимостта от хоспитализация".

В Южна Африка повечето заболели са млади хора, при които протича по-леко. Затова не се знае какво ще бъде поведението на вируса, когато се разпространи широко в други страни, където преобладават възрастните хора. Счита се, че по-възрастните и неваксинирани хора със съпътстващи хронични заболявания ще бъдат отново рискови за по-тежко протичане на този вирус", каза проф. д-р Корсун.

Тя разкри още, че при варианта Омикрон са характерни силна отпадналост, болки в мускулите и не се наблюдава загуба на вкус и обоняние.

"Данните у нас показват, че случаите намаляват, но не се знае каква ще бъде ситуацията след широкото разпространение на Омикрон в България.

Този вариант има способност да избягва имунитета, създаден от предишно заболяване или от ваксинация. Тези данни също не са категорични, необходимо е да се проведат лабораторни изследвания", уточни тя.

Проф. Нели Корсун каза още, че проучвания показват, че ваксината Пфайзер има намалена ефективност по отношение на Омикрон. "Установява се, че пациенти с бустерна доза или са прекарали заболяването и след това са ваксинирани, са по-добре защитени от този вирус", поясни проф. Нели Корсун.

"Очакваше се четвърта доза да се наложи да се постави една година след предходната втора или трета, но поради способността на Омикрона да избягва постваксиналния имунитет, може би ще се наложи четвърта доза да се постави по-рано от 1 година", каза още проф. Корсун.

Проф. Нели Корсун сподели още, че засега в България не са доказани грипни вируси. Тя каза, че има насочващи данни затова как да различим грипа.

"Той започва по-внезапно, рязко се повишава температурата. При грипа продължителността на заболяване е по-малка и симптомите отзвучат за 5 - 6 дни", поясни проф. Корсун.

Вижте целия разговор във видеото.

Гледайте повече теми от "Денят започва"

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Радан Кънев: Няма обвързване на Плана за възстановяване с позицията ни за РСМ
Радан Кънев: Няма обвързване на Плана за възстановяване с позицията ни за РСМ
Кой се класира за елиминациите на Лигата на конференциите
Кой се класира за елиминациите на Лигата на конференциите