НОВИНИ

Проф. Тодор Кантарджиев: Киселото зеле и туршията са прекрасни антиоксиданти против вирусите

Снимка: БНТ
bnt avatar logo
от БНТ
08:28, 24.12.2024
Чете се за: 02:57 мин.
У нас
Слушай новината

Антибиотиците трябва да са навреме и то само за бактериална инфекция, понякога за профилактика. Затова трябва да се реагира, когато има някакъв обществен интерес или се увеличава броя на някои инфекции. Трябва да се правят много хубави инструкции, които да се спазват от лекарите. Това каза в студиото на "Денят започва" проф. Тодор Кантарджиев.

"Против вирусите, киселото зеле и туршията са прекрасни антиоксиданти, добре действат и стимулират. Те дават богатство на микроорганизми, на лактобацили, чийто клетъчни стени са един много хубав стимулатор на имунитета. Уравновесяват чревната флора или както сега се казва микробиотата на червата. Лактобацилите и дрождите, които са във ферментиралите туршии и киселото зеле, са един от стимулаторите на флората. А преди стотина години, през зимата това е било единственият начин за добавяне на витамин C към храната на българина", обясни проф. Кантарджиев.

По думите му, не трябва да забравяме също и луканките, и суджуците, чиито вкусови им качества предават българските лактобацили:

"Не е хубаво да има консерванти, защото освен всичко друго, те убиват и нормалните бактерии и дрожди, които живеят в червата ни."

Умереното количество на алкохол също е полезно за здравето, добави той.

По отношение на върлуващите в момента вируси, професорът каза, че по данни на Националния център по заразни болести, не сме достигнали броят на болните от грип от миналата година по това време. Коронавирусът също е около 3-4 пъти по-малко като случи от миналата година. В момента има много вируси, които причиняват леки хреми и кашлицата.

"Остатъчна кашлица - обикновено тя се дължи на след прекарана пневмония или бронхит. Това се дължи на остатъчна инфекция, някакви вътреклетъчни, най-често бактерии. И тогава опитният лекар знае кои антибиотици са срещу вътреклетъчните бактерии и как се дават - 7 дни се взима антибиотика, три дена се почива и след това още три дена. Десетдневен курс с прекъсване", обясни Тодор Кантарджиев.

Очаква се пик на вирусните заболявания у нас след Нова година, каза още професорът и е доволен, че тази година има ръст на желаещите да се ваксинират срещу грип.

Вижте целия разговор във видеото

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Поруганият храм: Историята на единствения у нас параклис, превърнат в морга
Поруганият храм: Историята на единствения у нас параклис, превърнат в морга
Циклонът "Елена" носи сняг за Коледа, по Нова година - без валежи, но с ниски температури
Циклонът "Елена" носи сняг за Коледа, по Нова година - без валежи, но с ниски температури