ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Реставрацията на статуите от Хареклея Синтика разкрива нови тайни за миналото

Чете се за: 02:57 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Реставрацията на статуите от Хареклея Синтика разкрива нови тайни за миналото. Откритата дълбоко под земята статуя на внука на Октавиан Август, която беше намерена напълно запазена, вече е изцяло реставрирана и изложена в музея в Петрич. Втората, която беше открита с отделена глава от тялото, е изложена в София, но реставрацията на тялото продължава.

      Две статуи, изпратени до нас като хилядолетно послание, заровено в каналите на Хераклея Синтика, развълнуваха България и света. И два въпроса разпалиха въображението ни - кой е мъжът от напълно запазената статуя и дали ще съвпаднат главата и тялото, намерени на 6 метра разстояние. Реставрацията, която Китан Китанов извършва пред очите на посетителите, разпалва още повече въображението.

      "Смея да твърдя, че не сме го правили това за археологически паметници пред очите на хората и те задават въпроси. Интересно им е, чувстват се съпричастни и това, което се опитваме да направим, е да показваме процеса на работата и като разкопки, и като реставрация", каза проф. Людмил Вагалински, археолог.

      "Това идва да ни посочи само едно - че хората се вълнуват не от експоната сам по себе си, а най-вече от съдбата на експоната - вълнуват се защо е гол, къде е открит, коя е изобразената личност. Целият този разказ само спомага за по-пълното преживяване от страна на посетителя", посочи Магдалена Шимова, Исторически музей - Петрич.

      Следите на времето разказват историята. По тях личи, че статуята е обливана с вода. Вероятно от фонтан.

      "Печели много от това. Има много привилегии и виждаме как цъфти през I век, II век - нови площади, силен ресурс. Хора от цялото Средиземноморие идват да живеят тук. От Картаген даже", отбеляза проф. Людмил Вагалински, археолог.

      Главата на втората статуя, която беше открита през това лято при Хераклея Синтика, вече е реставрирана и може да бъде видяна в Археологическия музей в София. Очаква се реставрацията на тялото да приключи през април, когато главата ще бъде прикрепена към него, а статуята в завършения ѝ вид, ще бъде върната в музея в Петрич.

      Археолозите очакват новото лято с нова надежда - Хераклея Синтика да им разкрие храма на Херакъл.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?