Русе отбеляза 116 години от Независимостта на България. Именно тук, на русенския бряг, княз Фердинанд и правителството, начело с Александър Малинов, вземат решението за обявяването на този исторически за страната ни акт.

От Русе с влак потеглят към Велико Търново, като на гара Две могили, по време на престоя, е подписан и Манифестът, с който по-късно, вече като цар, Фердинанд заявява пред целия свят желанието на българския народ да бъде независим и равноправен на останалите.

Празничната церемония пред Паметника на свободата в Русе започна с изпълнение на Духовия оркестър. Тържествено беше приет почетният караул. Русенският митрополит Наум в съслужение със свещениците от епархията отслужи празнична литургия.

Тържеството завърши с поднасяне на венци и цветя. Днес трябва да имаме повече самочувствие и увереност, че можем, и да бъдем по-отговорни към род и Родина, за да бъдем наистина независими, казаха русенци, дошли за празника.

снимки: БНТ, БТА
Разбиха престъпна група за трафик на мигранти - каналджиите взимали до 15 000 евро на човек (СНИМКИ)
Николай Попов: Камионът, който уби Сияна, не е под охрана, разхожда се, както си иска
Трима души загинаха при жестока катастрофа край Пловдив, 7-годишно дете е с опасност за живота (СНИМКИ)