This is a modal window.
Сигнал за събарянето на противоатомен бункер на територията на бившия Радиозавод във Варна предизвика проверка от страна на общината. Обектът със специално предназначение е собственост на частна фирма, но е в регистъра на съоръженията за защита на населението. Законно ли е разрушаването на бункера?
Събарянето на бункера е започнало през почивните дни. След получен сигнал на телефон 112, на място са изпратени служители на районното кметство “Младост” и на общинската дирекция “Строителен контрол”.
Илия Коев, зам.-кмет на община Варна: "На място бе извикан собственикът на имота, който е казал на нашите служители, че не възнамерява да нарушава съоръжението, че е наясно, че е със специален режими няма право да го нарушава".
Христо Христов – кмет на Район "Младост" - Варна: "Веднага беше съставен протокол за това нещо, съответно работникът от багера и другите избягаха от мястото и това нещо приключи".
Бункерът е бил в активите на бившия Радиозавод във Варна. Продаден е на фирма от частен съдебен изпълнител. Съоръжението е на две нива, с обща площ над 1000 квадратни метра. Кметът на варненския район “Младост”, на чиято територия се намира съоръжението, заяви, че главният архитект на района преди повече от година е издал удостоверение на фирмата собственик, че тази сграда е със специално предназначение.
Христо Христов – кмет на Район “Младост” - Варна: "След това, обаче, главният архитект на община Варна издава друго удостоверение, с което променя предназначението на сградата в складова".
Бившият главен архитект на община Варна Стоян Петков потвърди, че е подписал документ за смяна на предназначението на бункера, но без извършването на строително-монтажни дейности. А това, според него, изключва, каквито и да било промени по съоръжението, както и събаряне. От община Варна са отправили запитване до Главна дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението” за статута на бункера. Оказало се, че е започнала процедура за заличаването му от регистъра на съоръженията за защита.
Илия Коев, зам.-кмет на община Варна: "Тръгнала е такава процедура, но не е финализирана и тя няма да бъде финализирана, защото по права линия оттук се водят военни действия и е недопустимо съоръжение, което е, да кажем, в добро състояние да бъде извадено и нашето население да остане без защита. В момента администрацията може да задължи, кметът може да го задължи, за да бъде възстановено това съоръжение. Недопустимо е такъв обект да бъде изваден от регистрите".
Потърсихме управителя на фирмата собственик на бункера на адреса, посочен в Търговския регистър. Това е адресът във Варна, на който е регистрирано юридическото лице, за което се твърди, че е собственик на въпросния бункер. Въпреки опитите ни, не можахме да се свържем с управителя на фирмата.
Собственикът на бункера не е представил документи, с които да докаже, че събарянето на съоръжението е законно. А от община Варна заявиха, че ще сезират прокуратурата и ДАНС за случая.