Среща на външните министри на НАТО
Втори ден на срещата на външните министри на страните от НАТО. Вчера за първи път в нея участва американският държавен секретар Марко Рубио. Той обяви, че САЩ ще останат в Алианса, но искат останалите съюзници рязко да увеличат разходите си за отбрана.
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте и върховният представител на ЕС по сигурността Кая Калас приветстваха ангажимента на САЩ.
Две бяха важните послания от изявленията на Марко Рубио от вчера - за рязко увеличаване на разходите за отбраха до 5 процента от БВП и за това, че САЩ няма да напускат Алианса и остават ангажирани за укрепването му.
Досега целта на НАТО беше всяка страна да отделя по 2 процента от БВП за отбрана и част от съюзниците все още не са я изпълнили.
Друга важна тема от разговорите е и подкрепата за Украйна. Снощи се проведе среща на комитета НАТО - Украйна. Аналена Бербок - германския министър на външните работи каза тази сутрин, че сред съюзниците има единството да продължаване на военната помощ и за това да продължи натиска върху Путин да седне на масата за преговори и да спазва временното примирие.
Френският външен министър подчерта, че Путин се опитва да избегне мирните преговори и припомни мобилизацията от миналата седмица на 160 000 нови войници. В срещата участва и българският външен министър Георг Георгиев.
"Продължаващият ангажимент на Съединените щати към НАТО остава основа на нашата сигурност. Затова днес очаквам с нетърпение да обсъдим как можем да укрепим още повече връзката между Европа и Северна Америка, и да превърнем НАТО в по-силен, по-справедлив и по-боеспособен съюз на срещата на върха в Хага", заяви генералният секретар на НАТО Марк Рюте.
"Колективната ни отбрана е базирана в НАТО и, разбира се, вчера чухме Марко Рубио да казва, че те са ангажирани с НАТО. Но европейските страни трябва да бъдат по-силни. Точно това правим, имаме Бяла книга за отбраната, в която се говори за това как можем да отблокираме средства, за да направим повече за отбраната, да направим повече за способностите, да направим повече за сътрудничеството и в крайна сметка да направим НАТО по-силен. Този план всъщност върви ръка за ръка с целите за способностите на НАТО, той помага на страните от НАТО, на европейските страни, също да изпълнят своите цели за способностите, които имаме в НАТО. Това на свой ред прави НАТО по-силен, което е нашата цел", допълни Кая Калас, върховен представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност.
Снимки: БТА