Управляващата коалиция в Нидерландия оцеля след криза, възникнала заради неочаквана оставка от правителството на държавния секретар в Министерство на финансите. Родената в Мароко Нора Ашабар се е почувствала засегната от расистки според нея коментари на колегите ѝ по повод насилието срещу израелски футболни фенове миналата седмица в Амстердам. Партията на Ашабар заплаши да изтегли своите министри, но разпадът беше избегнат след спешно заседание на правителството.
"Поляризацията през последните седмици оказа върху мен такъв ефект, че вече нито мога, нито искам да имам пост в този кабинет", заяви Нора Ашабар, която е бивш съдия и прокурор.
Според медиите, причина за реакцията ѝ е коментар, че насилието срещу израелските фенове е било дело на младежи от марокански произход. От юли безпартийният премиер Дик Схоф ръководи управляваща коалиция от четири партии. Първа сила е крайнодясната "Партия на свободата" на Герт Вилдерс, която има 37 места в 150-членната долна камара на парламента. Формацията на оттеглилата се Ашабар е част от парламентарното мнозинство с 20 депутати.
"Понякога емоциите се разгорещяват. Резултатът от сегашните дискусии е, че този кабинет иска да остане като кабинет на всички нидерландци. Разговаряхме надълго и широко и сме напълно уверени, че не е имало и няма расизъм - нито в парламентарните групи, нито в кабинета. Това е правителство, което се бори срещу расизма, антисемитизма и дискриминацията. Бори се за Нидерландия, където всеки може да живее свободно", подчерта Дик Схоф, премиер на Нидерландия.
Снимки: АП/БТА и ЕПА/БГНЕС
Полицията в Амстердам съобщи, че миналата седмица израелски футболни фенове са били преследвани и бити от банди на мотоциклети, а хора от израелската агитка са атакували такси и са изгорили палестинското знаме. Конкретната причина за оставката на Ашабар не беше разкрита.
"Няма да коментирам по никакъв начин какво е казано или не е казано на Министерски съвет. Повтарям, че няма расизъм нито в парламентарните групи, нито в кабинета", отбеляза Дик Схоф.
Крайнодесният политик Герт Вилдерс, лидер на първата политическа сила, не е член на кабинета. Той многократно изтъкна, че насилието над израелските фенове е дело на младежи от марокански произход, въпреки, че полицията не даде подробности за заподозрените.
"Няма да ви кажа какво обсъждахме. Правилно сте забелязали, че продължи дълго. Разговаряхме дали можем да продължим заедно и дали има доверие между четирите партии, включително в кабинета. Така че, сега се връщаме бързо на работа", посочи Герт Вилдерс - лидер на крайнодясната "Партия на свободата".
Властите в Амстердам описаха случилото се като "токсична комбинация от антисемитизъм, хулиганство и гняв", заради войната в Газа и случващото се в Близкия изток. Сега възникват тревога за щетите, нанесени на отношенията между еврейската и мюсюлманската общности в града.
"Използват се изрази като "лов на евреи" и "погроми". Политизирането и нарочването на хора, търсенето на колективна отговорност, не помага за решаване на проблема. Има широко приемане, че такива инциденти може да послужат като оправдание за прилагане на репресивни политики срещу мюсюлманите занапред. За ограничаване на свободите на мюсюлманите и поставяне под въпрос на техните права", смята Кашиф Акмал - член на управата на джамията "Мобарак" в Хага.
Ислямските лидери в Хага са против полярните изказвания и призовават за решаване на проблемите чрез диалог.
"Хората са същества, надарени с разум, които се стремят към доброто. Така че, оставам оптимист", каза Абдул Хамис ван дер Велден- член на управата на джамията "Мобарак" в Хага.
Утре вечер Израел е условен домакин в мач от Лига на нациите срещу Белгия, който ще се играе в унгарската столица Будапеща.