Eвропейската комисия предупреждава да имаме запаси за поне 72 часа, за да имаме готовност за бърза реакция при бедствия и извънредни ситуации. Бившият директор на пожарната Николай Николов обясни в предаването "Денят започва" какво е добре да сложим в раницата си, за да сме подготвени, ако настъпи такъв момент.
"Европа с тази своя стратегия и с това обръщение казва "вие граждани сте в центъра на всичко". Ако не можете да отстраните опасността, трябва да сте готови да я преживеете. Т.е. превенция, превенция, превенция. На второ място подготовка, обучение, обучение. И на трето място - създаване на по-добра организация, реагиране на институтите. Европа говори за 72-часова готовност на нас, гражданите. Идеята е ние да можем да преживеем първите три денонощия, докато се намесят централните власти да окажат истинската същества на помощ. Много е важно какво ще се включи в раницата. А има няколко списъка какво трябва да бъде в раницата. Най-лесно започва от това, което войниците носят в своята раница. А те носят условно казано нож, въже, фенерче, радиопредавател. В скобки слагам радиопредавател е добре да бъде на дълги вълни. Очаква се при тежки катаклизми, бедствени ситуации дълговълновото предаване да е по-устойчиво и ние да получаваме информация. Документи за самоличност, лекарства, леки одеяла, всичко каквото се сетим."
По думите на Николай Николов не трябва да забравяме водата, както и храната, която трябва да е консервирана.
На фона на трагедията с пожара в дискотека Кочани, при който загинаха 59 младежи, продължават проверките у нас на дискотеки и заведения. Първите резултати вече са готови.
"Проверките трябва да приключат около средата на месец май, а днес е поредното обобщаване на резултатите. Ако говорим само за дискотеки, вече е ясно, че в регистрите са приблизително 260 броя. Аз за тях не се притеснявам, но в момента се проверят и т.нар. обекти за масово събиране на хора. Т.е. там, където има повече от 50 души. Изискванията вече са ясни, говорим ги много време. Преди всичко касаещи режима на експлоатация, наличие на противопожарни уреди и условия за бърза евакуация. Какво констатират колегите към момента? Преди всичко маловажни нарушения. Не са констатирани такива нарушения, които са тежки, застрашаващи живота и здравето на пребиваващите и които налагат да бъдат предприети административни мерки, принудителни мерки. Говоря за преустановяване на дейността на съответния обект. Продължават проверките до средата на месец май и се надявам да са напълно готови."
Според бившия директор на пожарната и настоящ съветник в МВР няма функционираща дискотека в България само с един изход.
"За да съм по-разбран, ако в заведението ще се събират повече от 50 човека, броя на изходите е минимум най-малко два. Ако броят на хората, които са там, е по-голям, възможно е да стигнат до 5 - 10 изхода. Пример, спортна зала "София", бившата "Арена Армеец", тя има е безброи изходи. Те са направени така, че да могат много бързо да позволят на хората, които са вътре, да се евакуират. И нещо повече - всички изходи са с врати, които се отварят навън, в посока на евакуацията. И с т.нар. брави антипаник. Виждате ли сега, не е обикновена дръжка, просто при бутането вратата се отваря навън и хората спокойно напускат. На самия вход на дискотеката или на това заведение има една схема за евакуация. Там са показани всички изходи. Отделно, вероятно сте забелязали, едни малки лампи, високо горе, които указват къде е резервният изход, от който следва да бъде направена евакуацията. И най-важно, разбира се, е персоналът. Персоналът трябва да е обучен, да знае как да управлява потока от хората, така че при някаква масова психоза, да не се получи така, че прииждащите хора да смачкат първите. Дискотеките обикновено се изграждат от стоманобетон, такива материали, които са трудно горими. Нещо повече - изискването към тяхната огнеустойчивост е много високо. Т.е. не можем да изградим една огромна дискотека изцяло от дърва, такива работи не се допускат. Допълнително дискотеките се защитават с автоматични системи за ранно известяване, а най-големите и с такива за гасене."
Вижте целия разговор във видеото