ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Тихият океан все по-топъл: Застрашава островните държави

Чете се за: 02:57 мин.
По света

Доклад за климата на Световната метеорологична организация

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Повишаването на нивото на Тихия океан изпреварва значително средните стойности на показателя в световен мащаб и застрашава островните държави с наводнения и ускорена ерозия. Това се казва в доклад на Световната метеорологична организация, публикуван днес.

      ООН призова за незабавни действия във връзка с климатичните промени на срещата върха на тихоокеанските острови, която се провежда на Тонга.

      Данните на Световната метеорологична организация показват, че места в западните части на Тихия океан, нивото на водите се е повишило приблизително с 10-15 см, което е почти два пъти повече от скоростта, с която се повишават водите в глобален мащаб, измерени през 1993 година.

      В централните части на Пасифика нивото е по-високо с от 5 до 10 см. Тенденцията се смята за непропорционално висока, особено спрямо островните държави, които са само на около метър-два над морското равнище. Необходими са незабавни действия, смята генералния секретар на ООН Антонио Гутериш.

      "Светът трябва да гледа Пасифика и да слуша науката. Повишаването на морското равнище е криза, изцяло създаден от човечеството. Криза, която съвсем скоро ще нарасне до невъобразими мащаби, без да има спасителна лодка, която да ни върне обратно. Ако спасим Тихия океан, ще спасим себе си! Светът трябва да отговори на зова за помощ преди да се станало твърде късно", коментира Антонио Гутериш, генерален секретар на ООН.

      Островите в региона произвеждат едва 0,2 процента от глобалните емисии с парникови газове, но се намират в тропически коридор, които е все по-застрашен от увеличаващото се морско равнище. Ето защо, начело на борбата с климатичните изменения трябва да застанат най-големите замърсители, каза още Гутериш.

      "Държавите от Г-20 - най-големите замърсители, с най-много възможности и най-голяма отговорност трябва да бъдат най-отпред. Светът трябва да увеличи значително финансирането и подкрепата за уязвимите държави. Имаме нужда от прилив на средства, за да се справим с надигащите се морета", каза още Гутериш

      По данни на Световната метеорологична организация температурата на океаните и моретата също се повишава значително, като горещите вълни са се удвоили в сравнение с 80те години. Станали са по-интензивни и продължителни.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?