This is a modal window.
Работата по Механизма за сътрудничество и проверка за България продължава. Това каза пред БНТ зам.-председателят на Еврокомисията Вера Йоурова след представянето на докладите по новия механизъм за върховенството на закона в държавите членки.
"Все още виждаме недовършена работа, редица реформи са в ход. Имаме много интензивно сътрудничество между Комисията и съответните експерти. Има нужда България да направи повече, за да свърши задачите, заложени в препоръките. Идеята в бъдеще е един ден Механизмът за сътрудничество и проверка да премине в този Доклад за върховенство на закона", коментира Йоурова.
На въпрос ще има ли следващ доклад за България в рамките на Механизма за сътрудничество и проверка, тя заяви: "Зависи как България ще се справи с препоръките".
Какво се казва за България в доклада по новия механизъм за върховенството на закона?
- По отношение на правосъдната реформа се казва, че България е предприела стъпки в тази посока, но остават и предизвикателства. Едно от тях е отчетността на главния прокурор. И това е нещо, което се повтаря и в анализите на ЕК, и анализите на Венецианската комисия, която се споменава и в доклада на ЕК. В доклада става дума и за неговата власт, за това че на практика той ръководи всички следователи и прокурори.
- Като друго предизвикателство пред България се споменава борбата с корупцията. У нас има предприета стратегия за борбата с корупцията и това се отчита от Брюксел. Доверието обаче в институциите, които се занимават с борбата с корупцията, е твърде ниско, се казва в Доклада. В тази връзка се споменават и протестите в страната ни, които продължават вече втори месец.
Министърът на правосъдието: Докладът на ЕК по новия механизъм е положителен и обективен
- Споменава се, че има разследване на корумпирани представители по висшите етажи на властта, но все още няма реални дела.
- Има също критика към медийната среда към България. За разлика от предишния доклад по Механизма за сътрудничество и проверка за първи път Брюксел наблюдава и медийната среда в държавите членки. По отношение на България се споменава за проблеми с вероятната собственост на медии от политици.
България ще бъде сред първите пет държави, които през ноември ще бъдат обсъждани в Съвета по общи въпроси. Тогава ще бъде обсъждан докладът на ЕК за върховенството на закона, представен днес.