ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Вицепрезидентът: Всички институции подценяват проблема с вейповете

Чете се за: 04:12 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност 0:00
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Информационната кампания на БНТ ''Не дишай смърт''' срещу употребата на вейпове насочена и към децата и към родителите продължава.

      Близо 70 са смъртните случаи от пушене на вейп в света. Това обяви в ефира на БНТ председателят на здравната комисия в Народното събрание Костадин Ангелов. По думите му безникотиновите вейпове също увреждат белите дробове. Доц. д-р Михаил Околийски от Националния център по обществено здраве и анализи подчерта, че здравното образование още от първи клас може да се противопостави на опасната напоследък мода с пушенето на вейпове. Според вицепрезидента Илияна Йотова до момента опасната мода е подценявана от всички институции и заяви, че свиканият от президента Консултативен съвет за национална сигурност по темата е на време.

      Борбата с вейповете не може да бъде усилие само на една институция, на едно министерство или на една организация - в това е убедена вицепрезидентът Илияна Йотова. Смята, че е необходима мащабна кампания.

      "Подценяването не е само на МВР, подценяването е на всички институции, защото спомняте си само преди 2 години имаше много сериозна дискусия за райския газ и какво от това - не бяха постигнали никакви резултати, надявам се този път да има и законодателни промени, но да има и конкретни мерки и по места - основна задача тук е и на училищата, и на МОН", подчерта Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България.

      На Консултативния съвет, свикан от президента, Йотова очаква да има сериозни анализи и начертаване на конкретни мерки.

      Според председателя на здравната комисия Костадин Ангелов безопасни вейпове няма.

      "Има хиляди хора, които постъпват в лечебно заведение със заболяване, причинено от вейповете - заболяването се нарича evali. Има близо 70 смъртни случая в света от пушене на вейп", обясни Костадин Ангелов, председател на комисията по здравеопазване в НС, ГЕРБ-СДС.

      На опасната мода с пушенето на вейпове може да се противопостави здравно образование още от първи клас, смята доц. Михаил Околийски.

      "Имаше доскоро родители, които смятаха, че вейпингът или нагреваемите тютюневи изделия са добра алтернатива на конвенционалните цигари и се радваха, че на детски младежки партита децата дърпаха", коментира доц. д-р Михаил Околийски, дирекция „Психично здраве и превенция на зависимости“ в НЦОЗА.

      "Tова било начинът на хората да се отказват от цигарите. Aко това наистина е така, защо тези вейпове не се изписват с рецепта", недоумява Костадин Ангелов, председател на комисията по здравеопазване в НС, ГЕРБ-СДС.

      "Това според СЗО е може би даже по-опасно и както се вижда веществата, които се влагат в тези вейпове може да доведат до моментна загуба на адекватност, така че младият човек да загуби живота си", категоричен е доц. Околийски.

      Миналата седмица от "Вейпинг Асоциация - България" изразиха категоричното си несъгласие с предложението за пълна забрана на вейповете у нас и призоваха за широка дискусия на въпроса.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?