Йоханес Тингнес Бьо спечели рекорден 20-и златен медал в кариерата си от световни първенства по биатлон

Норвежецът триумфира в масовия старт в Нове Место

Йоханес Тингнес Бьо
19:01, 18.02.2024
Чете се за: 01:57 мин.
Биатлон

Звездата на световния биатлон Йоханес Тингнес Бьо спечели рекорден 20-и златен медал в кариерата си от световното първенство с победа в масовия старт на 15 километра в последния ден на шампионата в чешкия зимен център Нове Место.

Така Бьо сега изравни постижението на своя сънародник Оле Ейнар Бьорндален за най-много златни медали на планетарни първенства. Норвежецът измина трасето за 34:50.2 минути с една пропусната мишена в първата от четирите стрелби.

Андрей Расторгуев от Латвия изненадващо се нареди втори на 15.1 секунди с чиста стрелба и спечели първия си медал на Световно първенството, докато французинът Кентен Фийон Майе взе бронза, след като финишира на 33.0 секунди зад Бьо също с една грешка на рубежа.

Това беше третото злато за Бьо в Нове Место, а Норвегия взе и четирите индивидуални световни титли при мъжете. Бьо пропусна първото място на подиума само в спринта, спечелен от съотборника му Стурла Лагрейд.

Норвегия обаче беше изненадана от Швеция в събота в мъжката щафета и завърши на второ място в класирането по медали, оглавено от Франция. "Петлите" завоюваха шест златни, един сребърен и пет бронзови отличия.

В края на масовия старт при мъжете германецът Йоханес Кюн се нуждаеше от медицинска помощ на финала след падане. Той можеше да ходи сам, но подробности за инцидента не бяха разкрити.

Състезанието премина без българско участие.