ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
Велика събота e - последният ден от Страстната седмица...
Чете се за: 01:40 мин.

ЗАПАЗЕНИ

Застрашен от изчезване бобър отново с популация в България

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
6812
Чете се за: 03:15 мин.
Още
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Евроазиатският бобър, изчезнал преди повече от 170 години от българските земи, отново се е завърнал. По естествен път той възстановява и регулира коритата на реките, но може да създава и проблеми като унищожава дървета. Затова зооспециалистите настояват да бъде обявен за защитен вид, за да могат да се предложат варианти за неговото опазване и същевременно за решаване на проблемите, които може да създаде.

      Преди 2 години горският служител Милен Игнатов пръв забелязал следи от дейност на бобри в землището на Бяла, Русенско. Бил много изненадан, когато видял повалена топола с диаметър от 60 сантиметра.

      "Няма друго така характерно вдълбаване на резците, просто си личеше ясно, че е гризано от животно, не е от човек дялано с брадва", каза Милен Игнатов – служител на Държавното горско стопанство в Бяла..

      Заедно с преподавателя си по зоология в Лесотехническия университет Николай Коджабашев започнали целенасочено наблюдение на териториите, където бобрите биха се заселили, което се оказало не толкова лесно начинание.

      "Животното е първо нощно активно, води много скрит начин на живот и заема участъци, които са труднодостъпни за човека", заяви д-р Николай Коджабашев – преподавател в Лесотехническия университет.

      Според него на територията на България, по десния бряг на река Дунав и по течението на 4 от притоците ѝ, вече има не по-малко от 150 семейни групи или над 400 индивида.

      В миналото бобрите масово са били избивани за храна, заради ценната си кожа или заради секрецията на жлезите, която и днес намира приложение във фармацията и парфюмерията.

      "В цял свят е регистриран не като обикновен вид, а като ключов вид, или аз съм го нарекъл идентификатор, т.е. вид, който образува средата. Благодарение на бобъра можем да възстановим всички реки в България по абсолютно безплатен начин", заяви д-р Коджабашев.

      Но бобрите могат да създават проблеми за горските стопанства, „отсичайки“ не по план дървесна растителност, за да се нахранят и изградят бентовете си.

      Милен Игнатов: Влизат в наши тополови култури, за които са хвърляни доста средства, труд, нерви, за да се създадат.

      Затова зоолозите настояват бобърът спешно да бъде вписан като защитен вид и да се намери най-доброто решение да живее свободно, без да пречи на човешката дейност и отново да бъде унищожен, и може би безвъзвратно изгубен.

      Чуйте последните новини, където и да сте!
      Последвайте ни във Facebook и Instagram
      Следете и канала на БНТ в YouTube

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?