На днешния ден преди 104 години минонсецът „Дръзки“ торпилира крайцера „Хамидие“ и по този начин извоюва първата победа на Военноморския флот на България. 104 години по-късно подвигът на българските моряци продължава да се помни и да се отбелязва с военен ритуал пред Кораба музей „Дръзки” и пред паметника на капитан І ранг Димитър Добрев – командир на отряда торпедоносци, извършили атаката срещу турския военен кораб.
На 8 ноември 1912 година торпедоносците "Летящи", "Смели", "Строги" и "Дръзки" под общото командване на капитан II ранг Димитър Добрев атакуват 40 пъти по-големия брониран крайцер „Хамидие” в морска битка от Балканската война. „Дръзки” успява да порази турския военен кораб и го изважда от строя до край на бойните действия.
Д-р Мариана Кръстева, директор на Военноморския музей във Варна
"Името на „Дръзки“ остана в историята не само като символ на моралната добродетел, която носи самата дума, но и за достойни прояви на море на бългрския флот."
Капитан І ранг Васил Кръстев, председател на сдружение „Клуб миноносец „Дръзки”
"И с отмирането на поколенията, които пряко са участвали в тези събития, нещата се позабравят и си губят тяхното значение, а то е меродавно във всеки един момент."
Досега името на кораба герой са носили три военни плавателни съда, като последният е „натовската“ фрегатата „Дръзки“.
Комодор Никола Каранов, заместник-командир на ВМС
"Паметта и традициите в Българските военноморски сили са живи. Това показва също, че ВМС са били, са и ще бъдат защитници на интересите на Република България."
Днес миноносецът „Дръзки“ е музей и всяка година привлича стотици посетители.