ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Ранна превенция на стерилитета

bnt avatar logo от Т.Симеонова Л.Мирчев
A+ A-
Чете се за: 01:14 мин.
У нас

Близо 250 000 двойкив България имат проблеми със зачеването и се нуждаят от някакво лечение срещу стерилитет. Много от тях биха избегнали тези тревоги, ако изследванията и лечението на хормоналните нарушения бяха достъпни за всички пациенти у нас.

ранна превенция стерилитета
Близо 250 000 двойкив България имат проблеми със зачеването и се нуждаят от някакво лечение срещу стерилитет. Много от тях биха избегнали тези тревоги, ако изследванията и лечението на хормоналните нарушения бяха достъпни за всички пациенти у нас. Сега Здравнната каса поема оскъден брой изследвания, а и лекарите с двойна специалност - гинекология и ендокринология, се броят на пръсти. Понякога проблемите със стерилитета могат да се предотвартят още в пубертета обясняват специалистите.

"Закъснял или твърде ранен пубертет, напълняване, диабет, ендокринни заболявания - всичко това може да се отрази по-късно върху способността за зачеване. Ранната корекция на хормоналните и други ендокринни проблеми предотвартява заболявания, които водят до стерилитет в бъдеще", обяснява д-р Йосиф Димитров специалист по хормоналните нарушения, стерилитета и "ин витро" процедурите.

"Заболявания като яйчниковата поликистоза, ендокринни нарушения, диабет, болести на щитовидната жлеза - това са все заболявания, свързани с хормонални проблеми и оттука - стерилитет" - обясни д-р Йосиф Димитров, гинеколог - ендокринолог.

Фината настройка на хормоналния баланс обаче е сложна работа и трябва да се прави само от специалист. Но у нас отдавна са закрити отделенията по гинекологична ендокринология дори в най-големите специализирани болници и школа за такива кадри реално не съществува.

Друг проблем - подкрепата на Здравнат каса за ранна диагностика е оскъдна, въпреки че дори Европейският парламент излезе с препоръки за ранно лечение на стерилитета и бърз достъп до специалист.

"И там една от ключовите думи беше достъпност. А достъпност е точно това - реимбурсиране, заплащане, за да може всички хора да имат достъп до тази помощ - не само по-богатите, пък бедните да не могат да си заплатят изследването на хормона" - уточнява още д-р Димитров.

Какво могат да направят хората сами в ежедневието си - поне да се предпазват от вредностите на околаната среда.

"Пластмасите от бутилките водят до един преждевременен пубертет при момичетатта - това е съвсем доказано, но, знаете, с тези концерни, които произвеждат, не можем да се преборим. Това не значи, че трябва да се мълчи" - предупреждава д-р Димитров.

По-малко месо заради хормоните, които се дават на животите, без пушене, наркотици, алкохол, преяждане - това са другите препоръки към младежите, които искат да се радват на потомство някой ден.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?