ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Лондон затяга режима за достъп до помощи

bnt avatar logo от Владислав Велев
A+ A-
Чете се за: 01:51 мин.
У нас

Нови 100 въпроса в теста, с който се получават социални помощи, въведоха днес властите във Великобритания. Мярката засяга всички граждани на чужди държави. Британските медии коментират новината като изпреварващо действие срещу очакваните нови имигранти от България и Румъния.

лондон затяга режима достъп помощи
Нови 100 въпроса в теста, с който се получават социални помощи, въведоха днес властите във Великобритания. Мярката засяга всички граждани на чужди държави. Британските медии коментират новината като изпреварващо действие срещу очакваните нови имигранти от България и Румъния.

Търсим отговор и на още един въпрос - как новините, които идват от Обединеното Кралство, ще се отразят на българските студенти там, които са взели кредити. И имат ли основание притесненията на родители, че става все по-трудно да изпратят децата си като студенти в Англия.

Теодора учи във Великобритания от 2 години. Време, през което се е сблъскала с всички трудности на българския студент в чужбина. Започнало се още с кандидатстването в университета. Отнело й 3 месеца- за да подаде документите, да придобие сертификат за език и най-вече да кандидатства за заем.

- Кандидатстването отнема около месец заедно с отговора и изпращат се документите заедно с лична карта - оригинал или фотокопие, - разкри Теодора Дюлгярска - студентка във Великобритания.

И тук се появил първият проблем. Теодора изпратила нотариално заверено копие на личната си карта, но не й го признали, защото е заверено от български нотариус.

- Затова на мен ми се наложи, въпреки всичките ми страхове, да изпратя оригиналния си документ за самоличност, - уточни Теодора Дюлгярска - студентка във Великобритания.

Но това съвсем не е всичко. Условията за кандидатстване за заем буквално поставили Теодора пред избора - да учи или не във Великобритания.

- В документите има въпрос, в който се пита дали си имал друго висше образование преди това. Аз, разбира се, отговорих положително, че съм учила две години тук в България.

Заради това й отказали заем за обучение.Така родителите й били принудени да изтеглят заем от България в размер на 2 0 000 лева. Теодора признава, че не е използвала услугите на консултантска компания, когато кандидатствала в университет на острова.

Това е груба грешка, отчитат от организациите, които се занимават с подобна дейност. Още повече, че често младите хора не знаят освен как да кандидатстват, и какво искат да учат.

- В 10-11 клас трябва да направят един кариерен тест при нас, защото един кариерен тест дава възможността да видиш какъв потенциал има в теб, - обясни Бистра Илиева - Консултантска къща за образование в чужбина.

Въпреки че все повече се говори за замразени студентски заеми, напливът на кандидати за обучение във Великобритания не намалява. Няма и причина за това.

- Не би трябвало да се притесняват нашите кандидат-студенти и техните родители, че няма да имат заеми или тези, които сега са там, - посочи Бистра Илиева - Консултантска къща за образование в чужбина.

Замразени заеми действително има, но те са за издръжка. Причината - условията за кандидатстване са по-строги. За да се възползва от такава финансова подкрепа студентът трябва да е живял поне 3 години на острова. Затова документите подлежат на щателна проверка.

- В договора има една точка, ако вашите документи не са валидни нали, то заема трябва да бъде възстановен, - обясни Бистра Илиева - Консултантска къща за образование в чужбина.

Пари ще връщат тези студенти, които са подали документи с невярно съдържание.

- Очаква се да бъдат възстановени около милион паунда от заеми, - смята Теодора Дюлгярска - студентка във Великобритания.

Според Теодора дискриминация спрямо българските студенти няма. Просто островната държава е предпазлива, за да няма злоупотреби със сериозни суми.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?