Повечето асансьори в България работят от 30 и повече години.
Емануела Фролошка: "Аз бях непосредствено до вратата единственото, което виждах е как вратите започват да се движат все по-бързо и по-бързо и по-бързо. И ти много добре осъзнаваш какво точно се случва с тебе и осъзнаваш също така, че нищо не можеш да направиш."Днес - 7 операции по-късно малкият Калоян расте здрав и щастлив, а Емануела още води съдебни дела. Пита се - ще има ли наказан. Отсъствието от съдебната зала на основния обвиняем пречи дори да се прочете петорната техническа експертиза за злополучния асансьор.
Емануела Фролошка: "Факт е обаче - в кабината не работеше бутон стоп - в кабината не работеше бутона за аларма."Само преди два месеца в болница в Бургас баба с внуче падна в асансьорна шахта. Днес Валя Колева е на силни болкоуспокояващи, а комплексната техническа експертиза по случая все още не е готова.
Валя Колева: "Ако тогава когато стана с нас малко по-сериозно фирмите, които поддържаха различните тия подемни съоръжения и асансьори си бяха погледнали на задълженията нямаше да се случи."И докато потърпевшите водят своята битка, то от бранша са на мнение, че липсата на контрол и санкции води до пропуски в техническата поддръжка.
Николай Маринков - Българска асансьорна аосциация: "Един път на 10 дена двама техника трябва да отидат и да направят задължителен профилактичен преглед на всеки един асансьор."Специалистите казват, че най-важното е асансьорът да не падне ако се скъса въжето.
Николай Маринков - Българска асансьорна аосциация: "Дори при скъсване на въжето той да заклини, да се задейства така наречения клинов механизъм."Друг е въпросът, ако асансьорът е на 30-40 години и за него вече не се произвеждат резервни части.
Николай Маринков - Българска асансьорна аосциация: "И когато дойде сервизният техник и им каже, че струва 200 лева - обикновено не се събират пари. Сервизният техник прави така, че да работи без ремонт."Без ремонт и така докато случаят на Емануела не се повтори и пак не започнат да се търсят виновни.