Каква да бъде съдбата на паметника “1300 години България” пред Националния дворец на културата - на тази тема дебатираха директорът на НДК Христо Друмев, главният архитект на София Петър Диков, специалисти и общественици
Каква да бъде съдбата на паметника “1300 години България” пред Националния дворец на културата - на тази тема дебатираха директорът на НДК Христо Друмев, главният архитект на София Петър Диков, специалисти и общественици.
Оказа се, че има няколко възможности- монументът да бъде съборен и на неговото място да остане зелена площ, да се остави полуразрушен и да бъде паметник на недостроеният комунизъм в страната ни или да бъде възстановен, така както авторите са го проектирали.
Някога паметникът “1300 години България” и намиращият се наблизо парк са били замислени като доказващи функциите на НДК - средище на обществения и културния ни живот. Днес обаче картинката е жалка. От внушителния някога паметник е останала само една внушителна купчина развалини. Е, да- изобретателни хора са се постарали да поразкрасят иначе опасния монумент, но и графитите не помагат, за да се обясни на чужденците какво е това странно нещо в центъра на София.
Христо Друмев - директор на НДК: "Ясно е, че аз като директор на НДК държа изключително много околното пространство, с всичките негови подробности да бъде възстановено, така както беше при откриването през 1981 г."
Това беше една от защитаваните позиции на дебата. Другата беше предложението на главния архитект Петър Диков.
Петър Диков - главен архитект на София: "Да се махне обяснителнита записка, от която са останали само отделни букви от паметника и да остане металната конструкция - подновена, с изчистени излишни елементи, които са направени, за да носят тежестта на облицовката и да останат само скулпторните елементи на пластиките на проф. Станчев."
На практика дискусиите за съдбата на “1300 години България” тепърва започват. Важното накрая е всички да бъдат доволни. Ако е възможно.