3-ти октомври е Европейският ден на птиците. В българския участък на река Дунав се срещат над 300 вида, а общият им брой в страната е над 460. Част от видовете са застрашени, а с наближаването на зимния сезон животът им става все по-труден.
Християна Стомонякова се грижи за пернатите от години. Тя е активист от дружеството за защита на птиците и непрекъснато запознава децата в училищна възраст с биологичното разнообразие на река Дунав. Най-важното, което трябва да знаят, е, че много от видовете са застрашени - като къдроглавия пеликан и:
Християна Стомонякова – член на Българското дружество за защита на птиците
„Морският орел, един от най-големите орли, които са в България, блестящият ибис, белооката потапница, червеният ангъч, червеногушата гъска.“
Много от застрашените видове птици са мигранти, а най-рисковият фактор си остава бракониерството. С идването на зимата Християна Стомонякова ни напомня, че птиците са наша грижа.
Християна Стомонякова – член на Българското дружество за защита на птиците
„Това, което може всеки един от вас и което е страхотно през бялата зима, е да си направите хранилки за пилета.“
Тя допълва, че в българския участък на река Дунав биологичното разнообразие е голямо, а това е предпоставка за устойчив туризъм. И освен от климатичните промени и пълноводието на реката, дали птиците ще останат, зависи от нас.