50-годишен таксиметров шофьор почина в ареста на Осмо районно управление в София.
This is a modal window.
Валери Симеонов, нач. на 8 РУП: "В помещението, в което е било лицето, което е починало, е имало и други лица, които малко преди той да остане сам са били изведени. Към 9:30 ч. беше получен сигнала в дежурната, че лицето е в неестествено състояние."Дежурните звънят на Бърза помощ. През това време оказват първа помощ на арестанта.
Валери Симеонов, нач. на 8 РУП: "Незабавно са предприети мерки от служителите, които са били на място на работа - дежурните и постовият, с цел масажиране на сърдечната област. Всъщност са предполагали, че има някакъв такъв проблем."Бърза помощ пристига в 9:45, за да констатира смъртта на шофьора. По първоначална информация на прокуратарата, причината е белодробна емболия.
Младен Маринов, дир. на СДВР: "Всички лица, които са съпричастни, били са там по време, имали са възможност да възприемат факти, ще бъдат разпитани, включително и сирийските граждани и лицата, които до сутринта са били в една килия с лицето. Така че всички, които са имали възможност да възприемат факти, ще бъдат разпитани."От СДВР не отговориха защо, след като сирийците са имали документи от центъра за бежанци в Хаманли, все още се води дело за трафик на нелегални имигранти. Било следствена тайна.
Младен Маринов, дир. на СДВР: "След като са в районното, не задържаме хора без основание и не бихме си го позволили."Полицаите не уточниха, също така, имали ли са таксиметровите шофьори предишна криминална регистрация. Все още не е ясно става ли въпрос за трафик на чужденци. От една страна, сирийците, които са пътували в двата таксиметрови автомобила, са имали документи, издадени от Агенцията за бежанците. Това съобщиха от МВР. Те са пребивавали в Центъра в Харманли. От друга страна, полицията ги е задържала по подозрение в трафик. Истината ще изяснява Софийската районна прокуратура, която е образувала дело за трафик на чужденци. От Агенцията за бежанците са категорични, че всички чужденци, които търсят закрила у нас, могат да се придвижват напълно свободно на територията на страната. В себе си такива хора носят или зелена регистрационна карта, в която е посочена пълната информация за тях, или бяла бележка, че изчакват издаването на регистрационна карта. Изрично решение от коменданта на бежанския център се издава, само ако чужденецът ще отсъства от центъра за повече от 3 дни.
Даниел Инджиев, дир. на дирекция "Качество на процедурата за межд. закрила": "Центровете на Агенцията са от отворен тип. Те свободно могат да влизат и да излизат от тези центрове при спазване на вътрешните правила, които са регламентирани. Това са вечерен час, който трябва да се спазва - около 22-23 ч. вечерта лицата трябва да се приберат в центровете. Всяка вечер се правят проверки на всички лица, които са настанени в центровете, в случай, че един чужденец, настанен в център на Агенцията, отсъства за повече от 3 дни, той се обявява в неизвестност и оттам нататък следват неговите, последиците от това - той повече няма право да бъде настанен в този център."Няма ограничения в придвижването и за бежанците, които са настанени на външен адрес, посочих от Агенцията. Така или иначе, тепърва ще стане ясно имала ли е основание полицията да задържи двата таксиметрови автомобила.