ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
След смъртта на Сияна - оставки в АПИ
Чете се за: 03:55 мин.
Ученик падна от прозорец на столична гимназия
Чете се за: 01:20 мин.

ЗАПАЗЕНИ

Десетата световна среща на българските медии гостува в Босилеград

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 00:52 мин.
У нас

След София, Западните покрайнини посрещнаха Десетата световна среща на българските медии.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      След София, Западните покрайнини посрещнаха Десетата световна среща на българските медии. Дискусията в Босилеград очерта проблемите на сънародниците ни в Сърбия и предизвикателствата пред българските медии зад граница. Българите в Сърбия са над 18 хиляди души. Срещата на сънародници и колеги журналисти започва от паметника на Васил Левски в Босилеград. Тук дори къщите казват "България".
      Владимир Захариев - кмет на Босилеград: "Много добре, че сте дошли да ни видите къде сме, как живеем - че ние не сме сиромаши, а сме богати на дух и сме богати на природа. Ние сме една огромна община с 10 хиляди чисти българи, 99% са българи."
      След цифровизацията обаче на телевизионния сигнал от България не може да се разчита. Българите от западните покрайнини многократно са се обръщали към нашите институции с искане да гледат телевизия на родния си език.
      Иван Николов - управител на Културно-информационния център в Босилеград: "Отвсякъде получихме някакви обещания, е проблемът ще бъде решен, но проблемът не е решен. Тука спорадично има български ефирен сигнал и понякога го има, понякога го няма."
      Максим Минчев, ген. директор на БТА: "Тези хора живеят от дълги години в друга държава и единственият начин да оцелеят по някакъв начин е да запазят своята национална идентичност именно чрез поддържане на своите медии."
      В Босилеград имат и местни радио и телевизия на български, които се финансират от общината. Но законови промени налагат те да бъдат обявени за приватизация и българите тук се притесняват, че няма да се намерят купувачи. Затова започват подписка с искане за помощ и от българската, и от сръбската държава.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?