„След като г-н Танов казва това, може да му се вярва повече, отколкото на всеки друг", така вътрешният министър Цветан Цветанов коментира изявленията на бившия шеф на Националната служба „Борба с организираната престъпност" и настоящ директор на Агенция „Митници" Ваньо Танов.
ПЪЛЕН ТЕКСТ НА РАЗГОВОРА
Водещ Марин Маринов:
В студиото сме с вицепремиера и вътрешен министър Цветан Цветанов. Добро утро, г-н Цветанов. . .
Цветан Цветанов:
Добро утро.
Водещ:
. . . здравейте. Честно да си призная, вие сте спортен човек, мислех да ви вдигна една висока топка и да забиете без блокада, да ви питам за "Ваксините" и за "Въртележката" в началото, ама тази бомба, която хвърли Ваньо Танов преди малко, няма как да не я коментираме в началото. Прословутата среща за защита на национални интереси с посредничеството на Алексей Петорв между Румен Петков и братя Галеви се оказва според Ваньо Танов, че е среща по искане на Златко Баретата, да се договарят територии между Златко Баретата и неговите хора, и братя Галеви, и че има двама посредници - единият Алексей Петров, другият Румен Петков.
Цв. Цветанов:
След като г-н Танов го каза като човек, който тогава е бил шеф на Главната дирекция за борба с организираната престъпност, може повече да му се вярва на него, отколкото на който и да било друг.
Водещ:
Тоест това е достоверно според вас?
Цв. Цветанов:
Ами, след като се казва от него, като човек, който е бил в общи линии свидетел на всички тези събития и факти, които са се раздвижвали тогава - да.
Водещ:
Звучи достоверно?
Цв. Цветанов:
Ами, това са реалностите, за голямо съжаление, през 20 години от прехода на България. Вие виждате, че и в момента най-активният радетел и защитник на другите тези, които са част от подкрепата за организираната престъпност, са точно от така наречените демони, както бяха изписани от Юрген Рот.
Водещ:
Добре де, ама защо вътрешният министър, тогавашният вътрешен министър явно посредничи. Сега той излиза в друга роля - не Галеви искали посредничеството на Алексей Петров за среща с него, а излиза, тая версия, ако е вярна, защо вътрешният министър, той ще посредничи между две групировки?
Цв. Цветанов:
Попитайте го него.
Водещ:
Е, сигурно ще го питаме, аз питам за вашата версия.
Цв. Цветанов:
Аз не бих искал да давам конкретна версия. Мисля, че това, което беше казано, е доста достоверно и то все пак от човек, който тогава е оглавявал службата, която се бори срещу тежката организирана престъпност. И ако питате много хора, които са били част от службите в миналия период от време, ще видите, че поради липсата на политическа воля или политическа воля за запазване на статуквото, симбиозата организирана престъпност -
корупция - политически партии, това всъщност е резултатът, който имаме днес.
Водещ:
За вас новина ли е това нещо?
Цв. Цветанов:
Не.
Водещ:
Не?
Цв. Цветанов:
Не.
Водещ:
Че Румен Петков е играл тази роля? Той явно е имал влияние, ако е вярно това нещо, имал е влияние и над едните, и над другите?
Цв. Цветанов:
Ами, не случайно са описва като демон.
Водещ:
Не е новина за вас?
Цв. Цветанов:
Не. Много са нещата, които не са новина за мен. И знаете ли, вчера специално си говорих, така, с колеги и казвам, че най-хубавото нещо е, че от цялата тази информация, която се е набирала 20 години, всичко това, което се е случвало, всичко, което оперативните работници и съответните ръководители на служби са имали информация за реалното състояние на държавата, най-хубавото е, че българското общество не е запознато в детайли на всичко това, което се е случвало.
Водещ:
Е, то хубаво, ама обществото трябва да знае според мен. Невъзможно е да не се знае тая информация за хора, които са били или са във властта.
Цв. Цветанов:
Много е тежко това, което би трябвало да разберат, и това всъщност ще покаже, че абсолютно държавата е. . . нямало в този период от време.
Водещ:
Добре, ама, ако е вярно това нещо, защото Алексей Петров нали е част от "Октопода", поне така твърдите вие през тези месеци от февруари насам, ако това е вярно, излиза, че Румен Петков също е част от "Октопода".
Цв. Цветанов:
Нека да не казвам неща, които бяха казани достатъчно от г-н Танов.
Водещ:
Така излиза, така излиза.
Цв. Цветанов:
Не е необходимо да потвърждавам каквото и да било, само казвам, че това, което беше казано от г-н Танов, съответства като цяло на политическата, на криминогенната и всякаква друга обстановка в този период от време.
Водещ:
Добре, след като казвате, че звучи достоверно и че за вас не е новина, защо не се разследва това нещо, защо няма обвинения срещу Румен Петков, защо не е изправен пред съда?
Цв. Цветанов:
Защото точно тази среща, както каза и Танов, специалните разузнавателни средства веднага след това са унищожени.
Водещ:
Това е причината?
Цв. Цветанов:
Ами, с какво ще докажеш всичко това, което е като твърдение? Имаме само една ситуация, имаме едни събития, имаме една среща, която никой не отрича и то беше ясно в много по-късен период от време след провеждането на тази среща. През това време всичко това беше унищожено, което беше от екипите на съответните специални служби.
Водещ:
Добре, ама като няма доказателства, просто по това, че е достоверно твърдение, може да излезе, че, не знам, че е клевета, че е голо обвинение. . .
Цв. Цветанов:
Всичко в 20-годишния преход, винаги когато се говори истината от някой и има смелостта да го каже, веднага след това започва да бъде обвиняван в клевета или в нещо подобно.
Водещ:
Не, не, имам предвид, че ако няма доказателство, винаги, независимо дали е в прехода или не, ако нямаш доказателство за нещо и го твърдиш. . .
Цв. Цветанов:
Винаги съм казвал - липсата на политическа воля. Днес имаме такава, която всъщност показа по-ефективна борба срещу организираната престъпност и разкриването на тежки престъпления, които са в минал период от време. И понеже се задават въпроси и се прави винаги аналогия, че професионалното ръководство тогава е било в периода 2001-2005 г. от Борисов, аз мога да кажа, че днес, когато Борисов е министър-председател, виждате какви са
резултатите. Представете си, ако тогава беше министър-председател Борисов или имахме подобен министър-председател в началото на прехода, когато стартираше и се синхронизираше тази симбиоза да може да работи в една
координация.
Водещ:
Е, добре, кой ви пречеше тогава - министър Петканов ли, Симеон Сакскобургготски ли, кой, кой ви пречеше да работите?
Цв. Цветанов:
Виждате в момента какви са атаките по мой адрес. Нали не си представяте, че ако един главен секретар започне да говори, започне да прави тази политика, тя трябва да има подкрепата от парламента, защото първото, което е, че всъщност там веднага ще бъдеш сменен, ако нямаш тази политическа подкрепа. Другото, което е, че все пак имаше политическо ръководство, което винаги беше в контакт със съответните политически сили, които подкрепяха тогавашното правителство, и вие знаете, че в един от случаите Борисов си хвърли оставката. . .
Водещ:
Там със снимките на яхтата. . .
Цв. Цветанов:
Разбира се. . .
Водещ:
Само че не му я приеха и той остана.
Цв. Цветанов:
Не му я приеха и той остана, и хубавото е, че той остана, защото все пак в този период от време имаше едно изключително тежко наследство с много печатници, България беше сочена като емблематична в световен мащаб за производството на фалшиви пари - 30, над 30 печатници. . .
Водещ:
Добре де, ама не поема ли отговорност, като остане. . . Да, спомням си, спомням си тези случаи, и зрителите си ги спомнят, обаче, след като остава, така или иначе остава в екипа, в професионалното ръководство на МВР, а му е ясно, че няма подкрепата, вие тогава казвате, че не е имал тази подкрепа тогава - парламентарна, правителствена, на политическо ниво не е имал, защо се е съгласил?
Цв. Цветанов:
И затова 2005 той дори напусна като главен секретар, защото. . .
Водещ:
Спомням си, да. . .
Цв. Цветанов:
. . . точно тогава, знаете, че нямаше как особено пък да получи каквато и да било подкрепа.
Водещ:
Да, преди това влезе в парламента от два избирателни района, стана депутат, изтегли. . .
Цв. Цветанов:
Така че в тази посока той реши да се кандидатира за кмет, защото все пак искаше да заложи на обществената подкрепа, която имаше и която вярваше за всичко това, което е правено, и усилията, които са полагани. В момента, в който той стана кмет, аз станах заместник-кмет. След това започнахме да създаваме сдружението "Граждани за европейско развитие на България". Имаше обществена подкрепа, и то в един период, когато не беше предизборна ситуация, защото това беше 2005 година есента, 2006 година. Това беше точно след спечелените избори от тройната коалиция 2005 година. Така че в тази посока ние започнахме да очертаваме една трайна тенденция за създаването на един нов политически проект, където да говорим вече за политическа воля. И в тази връзка виждате какви са и днес резултатите.
Водещ:
Тогава не е имало воля, казахте, имало е, общо взето. . .
Цв. Цветанов:
Не само тогава, в целия този 20-годишен период не е имало политическа воля с покриване на обществените очаквания от това, което обществото очаква.
Водещ:
Това е другото име на чадър някакъв, да не се разследва, нали така? Като липсва политическа воля, реално слагаш чадър над разследването на някакви. . . които вие казвате, ясно е, достоверно е, че са престъпници.
Цв. Цветанов:
Точно така. Затова сега много повече усилия трябва да положим в разкриването и документирането на стари престъпления, които са ставали в минал период от време. Но ние все пак трябва да положим максимални усилия, защото винаги, когато има едно тежко престъпление на организираната престъпност, то не става моментно. То е вследствие на доста процеси, които са ферментирали в останал период от време, предишен период от време.
Водещ:
Сега започвате активно, това, което излезе и като анонс вчера. . .
Цв. Цветанов
Ами вижте, когато станах министър на вътрешните работи, имах много срещи първо с посланиците от Европейския съюз, и то специално бяха поставили въпросите за транзитно преминаващите гастарбайтери, както са извести в България, които живеят в Европейския съюз, които са с произход от Турция. Имаше въоръжени грабежи, имаше множество жалби. Тогава възложих на колегите да се направи един задълбочен анализ за минал период от време и да видим къде са точно пробойните, за да може да се начертаят правилните политики. Това, което направихме в края на миналата година, знаете, че една от групите беше неутрализирана, която беше всъщност и основната в правенето на въоръжените грабежи. Оттогава до ден днешен нямаме въоръжени грабежи. Жалбите намаляха рязко, имаме вече похвали, това, което беше споделено от посланиците. Това е, ето ви един от аспектите, което е свързано с аналитичността и хоризонталния анализ, който трябва да го направиш. Изведохме. . . приведохме в известност криминалния контингент на тежката организирана престъпност, лидерите, всички тези вече се контролират. Областните дирекции вече имат определени компетентности и ангажименти не само да ги имат като регистрация, но да имат и адекватна политика спрямо тяхното неутрализиране и когато отиват на други територии на страната, да могат да се предават със съответните други колеги. И виждате, че в момента нямаме знакови тежки престъпления, които всъщност споделяха гражданите на страната и всъщност изпитваха неудобството от криминалните хроники за поредните убийства или престъпления, които са с изключително тежък обществен отзвук.
Водещ:
И затова се насочвате към миналото, към тези. . . неразкрити престъпления.
Цв. Цветанов:
Това, което беше направено, знаете, че в септември месец беше направено 19-ото отвличане. Тогава направихме едни малък, много компактен, но с много добра координация между службите. . . защото информацията я има навсякъде. Въпросът е да можеш да направиш задълбочения хоризонтален анализ и да направиш връзката между съответните служби. Тогава всъщност успяхме да стигнем до залавянето на тази група. Вече тя не представлява интерес за нас, защото тя вече е неутрализирана, в момента е внесен обвинителният акт. Така че оттук нататък чакаме присъди и виждаме, че за този период от време нямаме нито едно отвличане.
Водещ:
Да, това е ясно, това сме го говорили много пъти, г-н Цветанов. . .
Цв. Цветанов:
Това, което в момента говоря с колегите: ежедневната работа, ежедневните реализации на операции води само до едно - до неутрализирането на тези, които биха могли да избуят в една по-тежка организирана престъпност. В момента имаме. . .
Водещ:
Мен ме интересува към миналото, разбрах, това е изключително важно, което казвате, хората предполагам, че го оценяват - това, което говорите за убийствата, за грабежите, за отвличанията.
Цв. Цветанов:
Не, това е изключително важно и. . . Важно е обаче да продължим по същия начин и да надграждаме. Защото сега вече, когато е минал един период от време, 15 месеца, ние правим отново задълбочен анализ на това, което ние предприехме, и какви са резултатите, които сме постигнали. И оттук вече правим подготовка за следващия сезон. Защото трябва да има винаги прогноза какво очакваш и какви мерки взимаш, и дали те са добри, дали трябва да бъдат подобрявани, за да вървиш напред.
Водещ:
Питам ви за миналото, настоявам особено, защото това е много сериозна заявка, която правите, да се. . .
Цв. Цветанов:
Миналото е изключително тежко.
Водещ:
Тези знакови убийства, знакови престъпления да бъдат разкрити, това са изключително сериозни престъпления, които белязаха, голяма част от тях, българския преход през период, от който и вие сте били в. . . и премиерът Борисов, в професионалното ръководство на МВР, станаха доста знакови
убийства. Илия Павлов, ако не се лъжа, беше по това време, Фатик, да не изреждам всички. . . ключови босове на ВИС, на СИК, Кюлев, не мога да изредя всички.
Цв. Цветанов:
Много са и делата, които в момента трябва да бъдат анализирани.
Водещ:
Има ли там напредък в тези дела? Има ли напредък, наясно ли сте всъщност? Вие казахте: тогава е имало чадър. Наясно ли сте за извършителите?
Цв. Цветанов:
За съветника на президента г-н Кюлев, там работим много усилено и аз смятам, че. . . просто чисто оперативно смятам, че вървим в правилната посока. Има доста информация, която трябва да бъде отработена, но вече се изясняват и много факти около мотивите за неговото евентуално убийство. И оттам нататък последствията, които стават вече пък проводник на другите две убийства, които всъщност са свързани точно с неразпределението и неразчистването на дадените финансови взаимоотношения с "Тракия банк" и покупката, която прави Кюлев по онова време.
Водещ:
Поръчители, извършители, те живи ли са, в ареста ли са?
Цв. Цветанов:
Нека да си свършим работата докрай, за да можем да кажем нещо, което действително да бъде сериозно и което да бъде подплатено с необходимите факти и доказателства. Но това, което е важно, е, че когато говорим за, пак повтарям, престъпление, което е извършено като убийството на съветника Кюлев, на президента, вие виждате, че там трябва да хванем периода 1996-1997 г. Как всъщност Кюлев става банкер? Няма ли проблеми с неговото израстване в тази икономическа сфера на страната? Получава ли политическата подкрепа? Всъщност рухването на банковата система, къде са виновните за тях, защото всички ние, българските граждани, бяхме потърпевши от банковите влогове, които са имали българските граждани, защото те всъщност се обезцениха и станаха жълти стотинки. Но след това остана разпределението на една немалка финансова част от парите, които бяха откраднати реално от българските граждани. Ето това са процесите, които всъщност не бяха анализирани.
Водещ:
Да, разбрах ви.
Цв. Цветанов:
Това са процесите, които не доведоха до виновниците за всичко това, което се случваше, и всъщност оттам вече се създаде предпоставка за генериране на напрежение на неуредените финансови взаимоотношения. Ако бяха хванати в по-ранен период всички тези процеси, това е 1996, 1997, 1998 г. и т.н., нямаше да се стигне и до тези убийства, които станаха 2008 - 2009 г.
Водещ:
Интересно е, тази липса на политическа воля в какво се изразяваше? Става убийство на Илия Павлов или на Кюлев, в смисъл какво се казваше - не се занимайте, или какво? Пречеше ви се да се разследва ли, какво се случваше?
Цв. Цветанов:
Подкрепата. .. В голямата си част министрите на вътрешните работи може би повече са се занимавали с това как да угодят на повечето многообразие, което има в подкрепата за дадено правителство от политически партии, за да може все пак да останат по-дълго време като министри.
Водещ:
Да, това си е техен бизнес, както се казва. На вашия бизнес какво пречеше? Министърът ви казва не се занимавай или какво?
Цв. Цветанов:
Ама, вижте, вижте, изслушайте само малко, за да ви кажа за министрите, защото министрите са всъщност ръководителите и кадровата политика, и политиките на министерството, които се реализират. И когато един министър всъщност ти действа по начин, който. .. прави кадрови назначения, прави кадрови рокади, аз трябва да ви кажа, че имаше кадрови промени, които се правеха на ръководни постове, които по тогавашния закон за МВР бяха с
предложение на главния секретар. Главният секретар многократно е имал проблеми с политическото ръководство точно на тази база, защото там не се гледаше професионализмът. Там се гледаше повече политическият акцент.
Водещ:
Удобен човек да се сложи с цел провеждане на определена политика и той е пречел.
Цв. Цветанов:
Разбира се, разбира се. Когато ти сложиш удобни лица, които са политически зависими от тези, които са ги назначили, извинявайте, ама корупцията и злоупотребите в голямата си част те са в управляващите, във всяко едно управление, тя не е в опозицията.
Водещ:
Доста сте се измъчвали в онази система, г-н Цветанов. . .
Цв. Цветанов:
Определено.
Водещ:
. . . заедно с ген. Борисов, трудно ви е било, нали?
Цв. Цветанов:
Неслучайно имаше. . .
Водещ:
Ама любовта към МВР май е надделяла, защото сте останали в системата по онова време.
Цв. Цветанов:
Не, не останах, и аз напуснах, 2005 г. напуснах заедно с Борисов.
Водещ:
Е, да де, 2005, ама 2001. . .
Цв. Цветанов:
Защото знаех пък какво ме очакваше при Румен Петков.
Водещ:
Спомняме си, и зрителите си спомнят, ама 2001 - 2005 г. бяхте в системата. Добре, защото много напредваме във времето, пък има и други важни неща. Кажете сега, в крайна сметка смятате ли, че Никола Филчев е поръчал, поръчител на убийствата на Николай Колев и на Надежда Георгиева?
Цв. Цветанов:
Смятам всичко това, което съм казал досега, което е подкрепено на всичко това, което в публичното пространство излезе от неговите близки и хора, които са, така, в общи линии съпричастни към информацията, която са имали като близко обкръжение до него. И това, което съм казал и на Юрген Рот, това, което казах и във всичките студия, всички се хванаха и най-вече, така, един от демоните също, който беше упоменат в книгата на Юрген Рот и това, което беше казано от него, те са припознаха по някакъв начин във всичко това, което беше изведено като заглавия, и веднага започнаха да говорят.
Водещ:
Не, аз се опитвам да разбера според вас Никола Филчев поръчител ли е на тези убийства?
Цв. Цветанов:
Това е предмет на разследване, което трябва да приключи и тогава ще мога да ви кажа по-конкретно.
Водещ:
Тоест вие не знаете.
Цв. Цветанов:
В момента можем само да имаме изведени хипотези и приемете, че все пак при това, което се казва от близките на убития прокурор Колев, е стествено, че една от версиите ще бъде и в тази посока.
Водещ:
Ако трябва да сумираме, значи вие не смятате, нямате доказателства, че Филчев е поръчител на тези убийства.
Цв. Цветанов:
Никога, никога не съм говорил за доказателства, които категорично казват Никола Филчев е поръчителят.
Водещ:
А защо я казвате тази версия тогава?
Цв. Цветанов:
Защото близките на прокурора Колев през всичките тези години имаха говорене, което те го. . .
Водещ:
Ама, то е така, те и в нашето студио са били и са говорили, казвали са го, то не е някаква новина.
Цв. Цветанов:
Точно така, точно така. Ами, добре, след като има съмнения в близките на убития и които са знаели все пак как минава ежедневието на техния близък, какви са били взаимоотношенията с Никола Филчев и с всички около неговото обкръжение, в един момент, когато вече е станало нетърпимост във взаимоотношенията между тях, е възникнал проблемът с неговото задържане. Това сега в момента също трябва да се анализира, защото беше казано от г-н Филчев. Ето, ние това сега ще го проверим да видим. . .
Водещ:
А защо не го проверите, а първо го казвате?
Цв. Цветанов:
. . . да видим. . .
Водещ:
Защо не го проверите, а първо го казвате? Аз това се опитвам да разбера.
Цв. Цветанов:
. . . делото, за което Филчев каза, че Колев е бил. . .
Водещ:
Наркотици.
Цв. Цветанов:
. . . наркотрафикант. В момента. . . Това, което в момента сме го възложили - да се направи една цялостна експертиза на цялото това дело - как е водено, как е образувано, кой е бил тогава директор на НСС, кой е бил водещ офицер на всичко това, което е било в това дело, и тогава вече ще стане ясно, че някои от нещата може би действително отговарят на това, което твърдят близките на прокурора Колев, но това е въпрос на доказване.
Водещ:
Тоест Юрген Рот не е прав като казва Цветан Цветанов ми каза.. .
Цв. Цветанов:
Аз смятам, че Юрген Рот много ясно и категорично, в "Дойче веле" бяха пуснали запис от разговора, който бяха провели.
Водещ:
Е, да де, след като първо каза, че. . .
Цв. Цветанов:
Ами, аз не мога да ви кажа какво ще излезе и какво ще се напише.
Водещ:
Да му вярваме ли на Юрген Рот в крайна сметка?
Цв. Цветанов:
Ами, трябва да ви кажа, че има неща, които действително има смелостта да ги назове с истинските им имена.
Водещ:
Ама други се оказва, че не са така, защото той отначало каза Цветан Цветанов ми каза, че Никола Филчев е поръчител на тези убийства. . .
Цв. Цветанов:
Аз говоря за всичко това, което той пише за лицата на прехода, и за всичко това, което в момента излиза в публичното пространство и даде възможност да се направи един сериозен дебат. Вие видяхте пък Никола Филчев колко беше активен в медийните си изяви, което всъщност никога не си го е позволявал дори и като главен прокурор, което означава, че действително има нещо, което е притеснително във всичко това, което се случва.
Водещ:
Изключителни случаи ли са това, което направи той? Той постигна един голям шлем, участвайки на неподозирани за мен места за много кратко време.
Цв. Цветанов:
Което означава, че може би сме в правилната посока.
Водещ:
Може би това ви дава основание да мислите, че сте в правилната посока. Възникват си въпроси, защото един вътрешен министър. .. Едно е да го каже близък на жертвата - Никола Филчев е поръчителят, друго е да го каже вътрешен министър. Нали разбирате? Тежестта е друга.
Цв. Цветанов:
Вътрешният министър прави много срещи с потърпевши, близки на дадени престъпления. Вътрешният министър е направил срещи, за да не се концентрираме само по този случай, вътрешният министър е направил срещи и с близките на изчезналите в Добрич, които в рамките на последните 15 години има поредица от изчезнали лица, които обаче никой по никакъв начин не си е правил труда да ги разследва в този период от време. Преди 10 месеца, когато отидох и лично се срещнах с тези хора очи в очи, те казаха неща, които бяха умопомръчителни за един министър на вътрешните работи. Тогава създадохме организация. Всеки месец ние правим отчет пред тези хора и в рамките на 10 месеца ние сме разкрили шест случая за изчезнали, за съжаление с фатален край, но важното е, че имаме разкриване на всички тези шест случая. Седмият случай в момента чакаме ДНК анализът, който да излезе за пореден труп, който беше намерен, и в тази посока вървим много усилено. И всъщност аз тогава пред. . . след тази среща казах, че действително не е имало политическа воля да се работи в тази посока, защото всички ръководители на министерството, те са зависими от министъра, защото той прави кадровата политика.
Водещ:
Е, така е, да, така е.
Цв. Цветанов:
А министърът зависи от парламентарната подкрепа, която получава от парламента.
Водещ:
Да, разбарах. .. .
Цв. Цветанов:
Ако аз примерно, да речем, не виждах тази подкрепа от парламентарната група на ГЕРБ и депутатите, които подкрепят политиката в борбата срещу организираната престъпност, ами трябва да ви кажа, че може би тогава аз самият нямаше да остана министър на вътрешните работи, защото всъщност не можеш да реализираш политика, която да бъде в интерес на обществото, и трябваше да правя срещи и с вас или с гражданите, за да говоря колко е хубаво и какви политики правим, а всъщност всичко това е нещо, което е абсолютно безплодно. И точно тук е вече моментът да отчитаме реални резултати, които са постигани в борбата срещу организираната престъпност. Всеки казва това правителство не се справя с организираната престъпност, това правителство не прави това, но аз давам конкретни. . .
Водещ:
Е, не всеки казва. Нали има допитване. . . .
Цв. Цветанов:
Не, аз давам. . .
Водещ:
. . . нали е имало допитване до хората, те дават други оценки.
Цв. Цветанов:
Говоря за опозицията, говоря за опозицията, но аз давам конкретните факти. Казвам: имаме отвличания две години и половина - разкрити са, днес нямаме. Имаме въоръжени грабежи - разкрито е, днес нямаме. Имаме нападения или жалби, които са постъпвали от чужди граждани - днес нямаме или те са редуцирани до минимум. Имахме април, да речем, селскостопанската продукция в черешовите. . . имаше дори убийство преди две години, ако си спомняте, в един момент, тази години вече нямаме. Но ние сега ще организираме и кръгла маса, ще поканим всички тези, които са производители, местна власт, за да можем да дискутираме и да надграждаме това, което сме постигнали като успех. Обществото трябва да бъде по някакъв начин съпричастно към всички тези политики. . .
Водещ:
Да, той и на битово ниво, ако го усети, става съвсем различно.
Цв. Цветанов:
Разбира се, ето сега в момента сме направили, месец и половина работи междуведомствена работна група за цветните метали.
Водещ:
Така, пунктовете за изкупуване на различни суровини.
Цв. Цветанов:
Ами, трябва да ви кажа, че в момента кражбите са огромен проблем не само за това, че МВР трябва да работи постоянно, но трябва все пак да видим какъв е режимът и всъщност какви са последствията от това, което имаме в момента - над 2400 пункта за изкупуване на метали. Какво налага да ги има тях, и то в урбанизирана зона. Значи те трябва да бъдат извадени в
индустриална зона. Не може физическото лице. . . вие примерно, да речем, отивате на гарата, взимате една релса и си я носите на пункта за вторични суровини. Това го няма никъде в Европа, разберете.
Водещ:
Аз сигурно само болтчетата мога да взема, едва ли ще мога да взема цяла релса. Както и да е.
Цв. Цветанов:
Примерно говоря.
Водещ:
И аз пример давам.
Цв.Цветанов:
Така че това са политики и аз смятам, че всичко това, което се генерираше като някакво напрежение в последните няколко седмици, беше точно да . .. (не се разбира - бел.ред.) реалните политики, които води правителството и в борбата срещу организираната престъпност и другите политики, които колегите просто трябва да ги представят, за да могат да бъдат възприети и да бъдат чути.
Водещ:
Трябва да приключваме, министър Цветанов, аз просто. .. това, с което започнахме разговора, защото беше изключително важно това, което чух от г-н Танов, и. . . какво да ви кажа, това се е чувало под сурдинка, обаче беше казано в ефир. Оказва се, че Алексей Петров още 2005 година е бил октопод, или . .. коя - 2006 г., тази среща кога беше точно?
Цв. Цветанов:
Много по-назаден период.
Водещ:
Още тогава е бил октопод.
Цв. Цветанов:
Алексей Петров се е изграждал като. . .
Водещ:
За да може да посредничи за такива срещи.
Цв. Цветанов:
Разбира се, той е бил фактор и още повече пък, когато след тази среща вие видяхте, че той даже беше повишен. Той вече стана, така, в ръководството, в политическото ръководство на Държавната агенция за национална сигурност. Той беше съветник на председателя.
Водещ:
Вие знаехте, че е октопод по това време?
Цв. Цветанов:
Тогава всички знаят, не само. . .
Водещ:
Включително и вие знаехте, че Алексей Петров е октопод.
Цв. Цветанов:
Разбира се, и това дори многократно е споделяно, че беше проблем и да се работи, и да се споделя информация между Министерството на вътрешните работи и ДАНС. И това между другото. . .
Водещ:
Не сте ли поддържали връзки с него, някакви контакти, все пак обаждания. .. през тези години?
Цв. Цветанов:
Не съм водил никакви разговори с него телефонни. Поиска среща да дойде в министерството, аз. . .
Водещ:
Е нали е октопод, защо се среща?
Цв. Цветанов:
Тогава беше след срещата при. . . в комисията по национална сигурност. Тогава беше проведен един разговор, където той след това се обади, заяви си среща, нормално е да го приема, в присъствието на главния секретар. Защото, ако има някакви проблеми, които той беше споделил пред медиите след излизането от парламента, че едва ли не е застрашен неговият живот и т.н., ние тогава вече всъщност реално сме работили по него, но по никакъв начин не трябва да създадем впечатлението, че работим по него, за да може той да си промени поведението и всичко това, което. . .
Водещ:
И затова февруари чак го закопчахте, така разбирам.
Цв. Цветанов:
Разбира се, все пак трябва да има малко и подготовка, и време, в което да поработим достатъчно.
Водещ:
Благодаря. От това, което чувам, разбирам, че май той не е главата на октопода, ами тя е някъде на друго място.
Цв. Цветанов:
Той е част от октопода.
Водещ:
Част, ама главата е другаде.
Цв. Цветанов:
Силовия фактор не го пропускайте.
Водещ:
Ама вертикално има и нагоре, нали?
Цв. Цветанов:
Аз говоря повече за хоризонтално разпределение с малко вертикално изражение.
Водещ:
Вертикално, ама има. Има вертикални. Има ли чадър? Само с това да приключим. Има ли нещо чадър в момента над вертикалните измерения на октопода?
Цв. Цветанов:
Ако всичко това, което сме започнали и продължим по същия начин, аз съм убеден, че страната ще върви към по-добро и ще бъдат ясни много факти и обстоятелства, които са се случили през годините на прехода.
Водещ:
Добре, благодаря ви много за този разговор, за нещата, които казахте. Достоверно, казвате, звучи тази версия, която чухме от Ваньо Танов, не е новина за вас. Това е нещо, което, общо взето, се е знаело, но няма доказателства. . . СРС-та от тази среща са изчезнали. Това е единствената причина да не се движи в тази посока. Още преди 2005 година е било ясно, че Алексей Петров е октопод и вие сте знаели за това нещо. Това е един отговор на предишен наш разговор, когато ви питах откога сте знаели за тази битност на Алексей Петров.
Цв. Цветанов:
Вие виждате, че разследването там е с един по-минал период от време, над 10-годишен период.
Водещ:
Добре, благодаря ви много. Съжалявам за това, че влязохме във времето, обаче казахме според мен изключително важни неща в този и в предишния разговор. Останете с предаването.