Проблемът с изчезващите лекарства от българския пазар трябва да се реши на европейско ниво и България е един от инициаторите този въпрос да се постави на дневен ред в европейските институции.
Проблемът с изчезващите лекарства от българския пазар трябва да се реши на европейско ниво и България е един от инициаторите този въпрос да се постави на дневен ред в европейските институции.
Общоевропейският пазарен механизъм поставя много страни като България в неизгодно положение, което е неприемливо, когато става дума за животоспасяващи лекарства.
Понижаването на цените на лекарствата винаги създава риск да изчезнат от пазара. И най-често заради нелегалният реекпорт с близо 200-300 милиона приходи. Конституционният съд вече санкционира един опит да се ограничи паралелния износ. Сега от министерството замислят нова мярка.
Д-р Петър Москов - министър на здравеопазването: Да има ясно дефиниран списък и критерий за медикаменти, които често се случва, че изчезват от българския пазар, всъщност също са предмет на паралелния износ, за да може държавата да ги контролира.
Но и тази мярка крие опасността от противоречие с европейските пазарни механизми. В областта на лекарствата обаче те създават дефицит не само у нас. Тези общи проблеми отварят нова дискусия сред страните членки.
Д-р Андрей Ковачев - евродепутат: Дали трябва и за животоспасяващите лекарства да има същите регулации както и за сиренето кашкавала и всички други стоки и услуги.
Д-р Петър Москов - министър на здравеопазването: Темата, разбира се, е деликатна, изисква разбиране, здравеопазването и достъпа до качествено и модерно лечение да бъде извадено пред скоба пред търговските механизми за либерална търговия на свободното движение на хора и капитали.
Това е една от темите пред новосъздадената група от евродепутати за преодоляване на здравните неравенства в евросъюза. Един от обсъжданите варианти е разделяне на ценова и експортна политика в зависимост от икономическия ръст на страните.
Д-р Андрей Ковачев - евродепутат: Примерно България, Румъния, да кажем Унгария Полша в един клъстър, а пък в старите страни членки в друг, в смисъл да не става реекспортиране на лекарства от България примерно за Германия и тука да няма на нашия пазар и съответното лекарство.
Но промяната в европейското законодателство е дълъг път, който минава и през промяна в разбирането че здравеопазването трябва да е обща политика. Така че засега, правителството търси балансирано споразумение с фармацевтичната индустрия.