Проблемът с емигрантите в Гърция се изостря. Първите бежанци вече са преместени от препълнения остров Кос на круизен кораб. На него ще бъдат настанени 2 хиляди и 500 души.
Там е открит и регистрационен център. Круизният кораб по принцип оперира като ферибот за автомобили по маршрутите между гръцките острови и до италианския бряг.
Корабът "Елефтериос Венизелос" пристигна край бреговете на остров Кос вчера, а късно снощи започна настаняването на първите бежанци. Круизният лайнер по принцип оперира като ферибот за автомобили по маршрутите между гръцките острови, Адриатическо море и до италианския бряг. Сега, обаче в него ще бъдат настанени 2 500 бежанци, на плавателния съд ще има и регистрационен център.
Много от пристигналите с гумени лодки от Турция до бреговете на остров Кос искат да отпътуват към северна Европа.
Аймат Осман - студент: Чакаме личните си документи, за да напуснем Гърция.
Ситуацията на Кос остава напрегната, вчера сред бежанците отново имаше сблъсъци заради липсата на достатъчно вода и храна. Във вторник властите бяха принудени да използват пожарогасители и палки, за да възстановят реда, след като бежанци влязоха в сблъсъци на стадион на остров.
В Македония на гарата в Гевгелия, стотици мигранти вчера отново се опитаха отчаяно да се качат на влак, който да ги отведе към Сърбия - последната държава от пътя им към Европа.
Маршрутът през Македония е алтернатива за много бежанци пред често съмротоносните пътувания през Средиземно море. Италианските власти поискаха международна намеса за справяне със ситуацията в Либия и бежанската криза. Вчера най-малко 40 души загинаха на претъпкана лодка в Средиземно море, 320 бяха спасени от италианската брегова охрана.
Междувременно във Франция ситуацията се успокои. Броят на бежанците опитващи се да преминат през терминала на Евротунел в Кале е намалял драстично заради допълнителните мерки за сигурност. От 2000 хиляди души на нощ миналия месец на 150 - толкова е намалял потока от мигранти, опитващи се прекосят Ламанша и да достигнат Великобритания.