Отрова от скорпион може значително да подобри резултатите в неврохирургията.
Отрова от скорпион може значително да подобри резултатите в неврохирургията.
Американски учени изолирали невротоксин, който може да накара туморите да светят.
Това ще помогне на хирурзите да изрежат злокачествената тъкан без остатък и драстично ще намали риска от рецидиви.
Отрова от скорпион може значително да подобри резузултатите в неврохирургията. Американски учени изолирали невротоксин, който може да накара туморите да светят. Това ще помогне на хирурзите да изрежат злокачествената тъкан без остатък и драстично ще намали риска от рецидиви.
Освен че са смъртоносни, туморите са коварни и с друго. По време на операция, хирурзите трудно различават раковата от здравата тъкан. И е много важно туморът да бъде отстранен изцяло.
Д-р Асен Хаджиянев - неврохирург: Не може да се реже на сляпо, да се гребе, да се маха безконтролно. Винаги трябва да се спазва ...основното правило е да се отстрани тумора без да се навреди на тези изключително важни центрове в мозъка.
И за да не засегнат здрава мозъчна тъкан, хирурзите рискуват да не премахнат тумора изцяло. Това обяснява и честите рецидиви. А също непрекъснатите усилия и на лекарите, и на учени да направят туморите видими. И най-неочаквано, на помощ идва един от най-смъртоносните скорпиони на планетата "deathstalker". И по точно неговата отрова.
Гениална идея на проф. Олсън от университета във Вашингтон.
Проф. Джим Олсън - Институт за изследване на рака, Вашингтон: В отровата, открихме специфична молекула - хлоротоксин. Тя може да преминава през кръвно-мозъчната бариера и избирателно да се свръзва само с туморните клетки. Това, което направихме ние, е, че прибавихме към хлортоксина флуоресцентно багрило. И така туморните клетки започват да светят като това ги прави лесно различими.
Така изглежда светещият тумор, снимка от експериментално животно. Въпреки че вече се провеждат клинични изследвания, в които влизат повече от 40 души. И за сега резултатите са обещаващи.
Проф. Джим Олсън - В момента продължават клиничните проучвания в Австралия за мозъчни тумори и в САЩ за тумори на гърдата , дебелото черво , простатата, бели дробове. С тези експерименти целим да определим точната доза, която можем да даваме на пациентите. След това агенцията по лекарствата трябва да реши, дали тази молекула може да се използва като лекарствен продукт.
А това означава, че ще трябват няколко години преди туморното багрило да се внедри в хирургичната практика. А когато това стане, мозъчните тумори вече няма да са толкова страшни
Ваньо Везиров - стажант репортер