Най-щастливият именник днес, на Атанасовден, е 13-годишният Атанас Костов. Преди 20 дни на детето бе присаден спешно нов черен дроб в болница Лозенец. Днес то вече е добре и се срещна със своя кумир - Христо Стоичков. Футболната звезда посети детето в реанимацията и му подари бутонки, топка и фланелка на националния отбор. Това е сбъдната мечта за детето, което е тренирало футбол преди да изпадне в кома заради чернодробна недостатъчност.
Първите думи на момчето след трансплантацията били за футбол, бълнувало все за футболисти и голови положения. Споделило, че мечтае да види Христо Стоичков и лекарите се свързали с футболната легенда, за да го зарадват.
Атанас Костов/Теньо/:
- Това е голяма радост. Той е моят идол.
С малкия футболист Стоичков сподели футболни тайни, но пред журналистите предпочете да говори за трансплантациите у нас.
Христо Стоичков:
- Започва неговият втори живот, аз се надявам и съм радостен, че показваме на целия свят, че имаме много добри специалисти и качествени хора, защото да направиш такава операция - трябва да има и сърце.
Момчето живее в Гърция с родителите си и преди Коледа изпада в кома, заради чернодробна недостатъчност, причинена от заболяване, за което никой не подозирал. Спасителният изход е трансплантация, но няма донор, а в Гърция не правят присаждане от жив донор, защото е по-сложно и рисковано. Чрез нашето посолство е уведомен премиерът Борисов, който съдейства детето спешно да бъде транспортирано до болница "Лозенец".
Шансът му е едва 10 процента, но екипът на проф. Любомир Спасов поема риска да оперира. Донор става бащата на детето.
Проф. д-р Любомир Спасов-директор на УБ "Лозенец":
- Да сложиш на операционната маса здрав човек, да вземеш от него половината орган и да поемеш риска, че той отново ще излезе здрав - това е за всеки хирург огромно предизвикателсто - малко държави в Европа правят такива трансплантации.
Пенка, майка на момчето:
- Благодаря на всички лекари, на цялата болница, на премиера и на всички.
Празници без пиротехника: Фойерверките и пиратките причиняват стрес на животните
Около 26 000 лева дариха служителите на НСО за каузата на "Българската Коледа"
Димитър Манолов: Влизаме в еврото без редовен бюджет – това не е развитие, а застой
В сезона на грипа: Ръст на заболеваемостта у нас, кога да очакваме пика?