85-ият чуждестранен офис на ДЕА - Американската агенция за борба с наркотиците, беше открит днес в София. Засега двама специални агенти ще работят с българските си колеги по един от най-горещите пътища на наркотиците - балканският.
85-ият чуждестранен офис на ДЕА - Американската агенция за борба с наркотиците, беше открит днес в София. Засега двама специални агенти ще работят с българските си колеги по един от най-горещите пътища на наркотиците - балканският.
Вътрешният министър Цветан Цветанов отбеляза, че с постоянното присъсвие на ДЕА у нас, страната ни става още по-сигурна граница на Европейския съюз. Мишел Лионхарт, която оглавява агенцията, каза, че присъствието на ДЕА в България е изключително важно за целия регион.
Откриването на офиса в София е естествено продължение на успешното сътрудничеството между американската агенция и българските спецслужби. Мишел Лионхарт даде за пример миналата година, когато в съвместни операции са заловени стотици килограми наркотици и тонове прекурсори, преди да стигнат до лабораториите.
Мишел Лионхарт, директор на ДЕА:
- Имаме много добро сътрудничеството със страната и работим заедно с нашите партньори, за да спрем трафика на наркотици в Европа и в целия свят.
Лионхарт отбеляза, че през последните години десетки български спецполицаи са обучавани в ДЕА и резултатът от това е видим. Според нея спецагентите и българските им колеги не просто работят рамо до рамо, а постигат завидни успехи далеч зад границите на двете страни, като реализират перфекти операции по трафика на наркотици от Латинска Америка към Европа.
Цветан Цветанов, вицепреумиер и министър на вътрешните работи: - С откриването на офиса на ДЕА в България, ние допринасяме за общата колективна сигурност на ЕС. И с това, което правим с ДЕА действително сме част от общите усилия на целия свят за ограничаването на този наркотрафик, който влиза към Европа и минава през други континенти.
ДЕА има офиси в съседните Гърция и Търция, прибавяйки и София - агенцията прави златният балкански триъгълник срещу трафика на дрога от Афганистан към Европа. Освен редовните служители в страната ще има и двама специални агенти на ДЕА. Тяхната задача е осигуряването на светкавичен обмен на информация с българските антимафиоти.
Мишел Лионхарт, директор на ДЕА:
- Освен това те ще осигуряват и по-добър контакт с останалите 84 офиса, които имаме по света. И това ще подобри още работата на българската полиция и ще ни позволи да работи по по-мащабни случаи, както и това да става по-ефективно. Трябва да знаете, че трафикът на наркотици вече не признава никакви, ама никакви граници.
Лионхарт коментира още, че в последния доклад на Държавния департамент няма критика в извода, че последните две години митниците са заловили исторически ниски количества наркотици. Шефката на ДЕА даде пример с американско-мексиканската граница, където също има такива моменти на спад.
Мишел Лионхарт, директор на ДЕА: - Ще дам пример: на югозападаната ни граница с Мексико понякога намалява сериозно обема на заловените наркотици. Анализът показва, че това не е защото службите не си вършат работата или по някакъв начин борбата с трафика е възприпятствана, а защото трафикантите първо променят маршрутите, второ променят и методите си. За мен твърде възможно е това да е случаят и тук, защото българските служби са изключително ефективни в преследването на наркотрафикантите. Също така много големи успехи са постигнати в установяването на мрежите, които са отговорни за контрабандата на наркотици и прекурсори в страната. Имаме двама редовни агенти на ДЕА, те ще способстват за по-добър бюджет - 2 милиарда долара.
Лионхарт коментира още, че в последния доклад на Държавния департамент няма критика в извода, че последните две години митниците са заловили исторически ниски количества наркотици. Шефката на ДЕА даде пример с американско-мексиканската граница, където също има такива моменти на спад. Лионхарт благодари още на българските власти, че са били последователни в усилията си ДЕА да открие офис в София.