Депутатите отмениха утрешното си заседание заради деня на национален траур в памет на Патриарх Максим.
Днес след близо 6 часа обсъждане, с гласовете на ГЕРБ и независими депутати, парламентът прие на първо четене бюджета за догодина. Против гласуваха БСП, ДПС, сините и Атака.
Планира се следващата година българската икономика да създаде брутен вътрешен продукт от приблизително 81 милиарда и 500 милиона лева. Това прави растеж от процент и 9 десети. Това изглежда доста висока стойност при продължаващите финансови трудности на Европа. Бюджетът обаче е смятан при икономически растеж от процент и две десети, което създава надеждни буфери, че цялата конструкция ще удържи на всякакви външни напъни. Т.е. дори и при по-слабо развитие на икономиката и съответно по-ниски приходи в хазната, предвидените разходи ще могат да бъдат посрещнати. Предвижда се следващата година инфлацията да бъде 3,4%.
За да има разходи, трябва да създаваме доходите. Заплатите на хората, които разчитат на държавния бюджет, разбира се, са най-чувствителният въпрос. Защото макрорамката не пълни хладнилниците. Ето как анализаторът Лъчезар Богданов отговаря на въпроса кой ще спечели най-много от бюджета за следващата година.
Лъчезар Богданов - финансов анализатор: - Минималната пенсия за хората, които са плащали осигуровки, догодина се увеличава с 5 лева и става 150 лева. Социалната пенсия за хора без принос към осигурителната система нараства с почти 10 лева и става 110 лева. Средно пенсиите ще се увеличат с 9,3%, като тези отпреди 2009 година ще нараснат с около половин процент повече от новоотпуснатите. По-големите размери влизат в сила от 1-ви април.
Държавата отпуска повече и за минимална работна заплата. Тя става 310 лева. Със сигурност повече ще получават учителите, но като цяло не се предвижда увеличение на разходите за възнаграждения. Дали трябва да се чувстват недоволни работещите, които получават заплати от бюджета - гледната точка на икономиста Георги Ганев.
Георги Ганев - икономист: - Няма промени в размерите на данъците, с които ще пълним държавния финансов чувал през 2013. С едно съществено изключение. По 10% ще се удържат от лихвите от банкови депозити. Това предложение предизвика разгорещени дискусии.
Вицепремиерът Симеон Дянков заяви, че Бюджет 2013 е концентриран върху увеличаването на доходите. В него е предвидено да се повиши минималната работна заплата от 290 на 310 лева, а от 1 април следващата година пенсиите да се увеличат средно с 9 на сто.
Въвежда се данък от 10 процента върху лихвите от депозитите. Управляващите очакват 1,9 процента икономически растеж и около 1,3 на сто бюджетен дефицит. Предвидено е увеличаване на парите за образование, здравеопазване, социална политика и култура.
Според управляващите, страната ни ще бъде сред държавите в Евросъюза с най-ниски стойности по показателите дълг и дефицит. Според опозицията, обаче, с този бюджет българските граждани ще останат най-бедните в Европа.
"Всички ние трябва да си припомним, че този бюджет и всички бюджети на това правителство и последният на предишното се взимат в състояние на тежка икономическа криза в цяла Европа. И като разсъждаваме за това какво можем да си позволим в следващия бюджет, за мен е важно да направим сравнението с другите държави от нашия регион", подчерта финансовият министър Симеон Дянков.
Това сравнение казва, че от цяла Източна Европа България и Полша са двете държави, които са успели да минат през кризата с една завидна, както пише в този доклад устойчивост.
С Бюджет 2013 се концентрираме върху увеличаването на доходите.
Симеон Дянков - вицепремиер и министър на финансите: "България е една от по-бедните държави в ЕС по една единствена причина - 60 години комунистите са управлявали страната. Сега на нас ще ни трябва още няколко години да настигнем Гърция и постепенно да настигаме и надминаваме останалите държави, трябва последователна политика година след година и веднъж завинаги всички да разберат, че когато комунисти и социалисти управляват една държава, само пагубни неща могат да се случват".
От ляво акцентираха, че един милион българи живеят под линията на бедността.
"Има една добра новина в този бюджет - това е последният бюджет на господин Бойко Борисов", възкликна лидерът на социалистите Сергей Станишев и добави: "След управлението на господин Борисов огромна част от българите ще живеят много по-бедно, отколкото преди 4 години - това е факт. България се превръща в гето на бедността в Европа."
От ДПС обясниха, че финансовата стабилност не стимулира икономическия растеж.
"Анализът на бюджет 2013 показва, че той ще бетонира незавидните ни позиции като най-стабилните бедняци в ЕС, с тежка безработица, ниски доходи и липсата на каквито и да било перспективи за по-добър живот на бг граждани", категоричен бе депутатът от ДПС Алиосман Имамов.
Сините отбелязаха, че бюджетът продължава лошите практики на тройната коалиция.
Мартин Димитров - съпредседател на ПГ на Синята коалиция, предположи: "Този бюджет покрай предизборната ситуация твърде вероятно ще има нужда от преработване, от актуализация. Има опасност дефицитът, който е планиран, да се окаже далеч по-голям и да загубим финансовата стабилност."
Иван Костов - съпредседател на ПГ на Синята коалиция: "Аз като чувам от БСП и ДПС как знаят какво трябва да се направи - защо не са го направили, като бяха на власт? Няма патос в тая критика, нямате основание да критикувате. амо констатирате, че каците са без дъно. Кой ги развали тия каци? Аз питам като всички сте толкова умни, какво не ви стига да направите това, което трябваше да направите? И ГЕРБ вече питам".
От Атака припомниха позицията си, че минималната работна заплата трябва да скочи на хиляда лева.
"Мизерията и ниските доходи са порок номер едно и на това управление на България, и на предишните", заяви председателят на Атака Волен Сидеров и попита: "Нима ние сме 9 пъти по-низши хора? Нима българинът следва да бъде 9 пъти по-подценяван от един французин или германец?"
Управляващите обясниха, че доходите през 2013-та за големи групи от хора трябва да са по-високи от тези, които са заварили през 2009-та.
Димитър Главчев - заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ, заяви: "Бюджет 2013 е балансиран, реалистичен и фокусиран върху доходите на хората."
Управляващите смятат, че страната ни ще остане сред най-добрите в Европа по нисък дълг и дефицит.