Агроном от село Екзарх Йосиф се е заел сам по собствена воля да ремонтира каменните чешми из региона. Част от тях са с изтръгнати медни чучури, а камъкът, от който са направени, е пробит с ловни сачми. Затова мъжът е подел своя инициатива да ги поправя и поддържа.
Цветелин Цветанов разказва, че в землището на селото има 6 изворни чешми и всяка от тях със свое име. Навремето овчарите водели при тях животните на водопой, хората на полето също утолявали жаждата си. През годините обаче част от каменните чешми пресъхнали, а други били разрушени и ограбени.
Цветелин Цветанов
„Две хиляди и десета година тази чешма спря да тече и в мен се появи желание да я възстановя. Събрах група приятели. Много пъти съм си мислил: Защо се занимавам с това? Във всеки човек има един стремеж да остави нещо след себе си. Моят прадядо е правил кладенци, изглежда тази любов към водата по някакъв начин се е предала в поколенията.“
Агрономът споделя, че докато обикаля из землището с почуда открива, че чучурите, които на места са изработени от мед или от друг метал, са откраднати. Апашите не се посвенили да се опитат да вземат и други метални елементи във формата на арки от една от най-красивите каменни чешми край селото.
Цветелин Цветанов
„Смятам, че това е емблемата на Екзарх Йосиф и ако някой някога реши да направи флаг на селото на него задължително трябва да има една белокаменна чешма.“
Сега Цветелин и негови приятели се канят да почистят коритата на чешмите, които са зеленясали и обрасли. Работа много трудоемка, но радостта от вида навъзстановената 100-годишна каменна чешма им дава смисъл да продължават.