НОВИНИ

Без линейка и спешен център в община Белица

В една от най-бедните общини в Благоевградска област няма нито спешен център, нито линейка близо 20 години. 11-те хиляди жители на Белица, в която официалната безработица е над 65 процента, разчитат на спешни екипи от съседните градове - Якоруда и Разлог. В Благоевградска област има разкрити 10 филиала на спешна помощ, като само в четири общини няма такива екипи, сред тях е и Белица.

bnt avatar logo
от Ирина Николова
10:54, 27.10.2016
Чете се за: 01:09 мин.
Още

Хората в Белица разказаха, че често линейките закъсняват и пристигат часове, след като са подали сигнал. За да не чакат в повечето случай хората се придвижват до спешните центрове в Якоруда и Разлог с личните си автомобили.

- Далече е докато го откараш там и той почине...

- Необходима е как, болен човек, такива като мене...

БНТ: Бавят ли се линейките, когато ги викате от Якоруда и Разлог? - Ами, ако я няма в Якоруда и е отишла по съставните села, по махалите, закъснява и стават проблемите.

Според хората най-тежка е ситуацията в отдалечените села, където разстоянието до най-близкия спешен център е над 50 километра. През зимните месеци във високопланинските населени места линейките трудно успяват да стигнат, което понякога се оказва фатално, казват местните жители.

От Центъра за спешна помощ в Благоевград признаха, че понякога се случва линейките да закъсняват, но нямат информация екипите от Разлог или Якоруда да не са се отзовали на сигнал.

Радослав Ревански, кмет на община Белица: За съжаление за мен политиката на министерство на здравеопазването е абсурдна, повтарям тази дума., не може в малките населени места да няма спешен център. Ако човека падне на момента, няма да може да се реагира.

В Белица работят 11 лични лекари, на които разчитат местните хора. Много често семейните лекари сами транспортират болните до бърза помощ. Преди две седмици д-р Муса Вакльов спасил живота на млад мъж, който получил остър коронарен синдром. Медикът успял да транспортира мъжът за 40 минути до болницата в Благоевград, където веднага му било назначено лечение.

д-р Муса Вакльов - общопрактикуващ лекар: Значи тука трябва да има спешен център, айде ако няма спешен център, трябва да има линейка, която да бъде оборудвана със всичко и да има 1-2 фелдшери, които да са качествени.

За да заработи филиал на спешна помощ е необходимо, след направена оценка на необходимостта от него, министърът на здравеопазването да предложи на министерски съвет да гласува разкриването му. От общината в Белица казаха, че са кандидатствали по проект, който предвижда закупуването на линейка, която да обслужва нуждите на хората.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Мобилността на безработни ще се подкрепя финансово, решиха депутатите
Мобилността на безработни ще се подкрепя финансово, решиха депутатите
Земетресението в Централна Италия е незатихващо явление, смятат учените
Земетресението в Централна Италия е незатихващо явление, смятат учените