Близо 70 000 тома наброява фондът на библиотеката на Дипломатическия институт към министъра на външните работи. Коя е най-старата книга в библиотеката и какви други уникални екземпляри съхеранява тя, провери наш екип. За да си представите колко всъщност...
Близо 70 000 тома наброява фондът на библиотеката на Дипломатическия институт към министъра на външните работи. Коя е най-старата книга в библиотеката и какви други уникални екземпляри съхеранява тя, провери наш екип.
За да си представите колко всъщност са 70 000 тома, представете си футболно игрище. Фондът на библиотеката може да покрие почти изцяло игралното поле. Но според Светлозар Ковачев количеството не е важно. Повечето от книгите, съхранявани в библиотеката, са изключително ценни.
"Много от тези книги ги има само и единствено в библиотеката на дипломатическия институт", каза експертът.
Пожълтелите страници разказват истории за отношенията между хората и народите векове назад.
"Имаме над 500 книги, посветени само на темата Македония, на така наречения "македонски въпрос", който е драматичен в историята на България. Но тук целият му драматизъм съществува мирно върху нашите рафтове и всеки, който се интересува, може да се запознае с цялата история на този драматизъм", разясни Светлозар Ковачев.
Най-старата книга в библиотеката е почти на 300 години и е написна на френски език, наричан в миналото "езикът на дипломацията".
"Съдържа всички мирни договори и други междудържавни договори, които са били известни тогава", обясни Светлозар Ковачев.
По повод 19-ти юли - Денят на дипломатическата служба, Дипломатическият институт връчва и почетна награда за значителен принос за развитието и утвърждаването на института. Тази година специалното отличие е за Катедра "Европеистика" към Филосовския факултет на Софийски университет "Св, Климент Охридски" и Европейският колеж за сигурност и отбрана в Брюксел.
Великден в Странджа: Люлки и въртиколници съживяват традицията в Малко Търново
Надежда и благослов: Великден в скалния манастир „Св. Димитър Басарбовски“ край Русе