ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

България настоява споразумението между ЕС и Турция за реадмисия да работи

bnt avatar logo от Д. Иванова, В. Григоров
A+ A-
Чете се за: 02:03 мин.
У нас

България настоява да работи споразумението между Европейския съюз и Турция за реадмисия на бежанци. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов в сливенското село Мечкарево, където присъства на освещаването на новопостроения храм „Свети апостоли Петър и Павел". Там той направи коментар след срещата му в Германия с канцлера Ангела Меркел и негови колеги. Той допълни, че трябва и двете страни взаимно да отчетат проблемите си.

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

Премиерът беше категоричен, че за България споразумението е действащо, защото страната ни успешно връща на Турция мигранти, заловени на българо-турската граница, въпреки че страната изнемогва с издръжката на 3 милиона бежанци.

Бойко Борисов, министър-председател: На срещата бяхме категорични, че и двете страни - и ЕС, и Турция трябва да положат огромни усилия до октомври да действа споразумението и да се намерят стъпки, по които то да продължи да действа и след това. Не трябва да се скъса моста, защото хубаво или лошо споразумението, то към момента работи.

Премиерът заяви, че е възложил на военния и на финансовия министър да направят разчети как да се използват по-рационално сухопътни войски особено по границата с Гърция, защото зачестяват случаите на преминаващи оттам малки групи мигранти. До дни ще бъде завършена и оградата на границата с Турция.

Бойко Борисов, министър-председател: Ние почти я завършихме границата, сигурно тази седмица ще я завършим оградата на границата. Но и турските колеги, а и в Европа аз зададох въпроса, ако дойдат 100-200 хиляди на оградата и ние ги спрем и почнат да гинат по оградата, дали тогава неправителствените организации и дали самата Европа дали няма да се обърне срещу България.

На срещата в Германия Бойко Борисов е бил категоричен, че България няма да приеме върнатите й мигранти, ако няма действащо споразумение с Турция.

Бойко Борисов, министър-председател: Категорично заявих на европейските колеги, че няма да приемаме емигранти, някой ако си мисли, че от Австрия или от Унгария, или Германия ще ни връщат по 10-20 хиляди или по 30 хиляди при положение, че няма споразумение и реадмисия към Турция, че аз ще приема тези самолети. Казах им в прав текст - как си ме представяте - чакам на аерогарата и вие ми пращате десетки хиляди бежанци, просто няма да ви пусна самолетите да дойдат.

Премиерът отново подчерта, че страната ни е за въвеждане на обща прокуратура, европейска армия и гранична полиция.

Бойко Борисов, министър-председател: Аз съм убеден, че при една обща структура и то безспорно ние всичките сме в НАТО, ще се спестят пари и ще стане по-рационално, защото ако някои имат примерно 100 самолета, защо ние трябва да купим още 20, или обратно както България имаме добри ракетни войски и добри сухопътни войски и сме тука на тази територия, би могло да се инвестират пари повече от Европа в тези части, да бъдем много по-ефективни.

Според вицепремиера и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова изпълняването на споразумението с Турция е най-важното условие, за да се предотврати мигрантската криза в Европа. Тя подчерта снощи в Бургас, че страната се нуждае от подкрепа в опазването на външната граница, но в случая не става въпрос само за определен брой автомобили и за определен брой офицери, а за една цялостна политика, която да бъде възприета от другите европейски държави, за да може България да се справи с това предизвикателство.

Румяна Бъчварова, министър на вътрешните работи: С тази инициатива, с тези визити ние всъщност дадохме гласност на българската позиция, на българския интерес и го обяснихме на нашите партньори. Мисля, че свършихме добра работа и разговорът с България и за България оттук нататък ще бъде по-различен.

На срещата в Германия са обсъждани и други важни за държавата въпроси.

Бойко Борисов, министър-председател: Чакалнята на еврозоната е нещо, което е политическо решение, би било много добро за България, а то към днешна дата не носи някакви ангажименти за България, оставихме го да мислят колегите, Шенген дори в момента не е изгоден за България тази тема стои, всички са категорични, че сме изпълнили критериите и сме много по-добри от държавите в ЕС.

Премиерът изрази надежда на Съвета на министрите на 16 септември да бъдат отчетени всички позиции и в един разумен диалог да се направи необходимото за преодоляването на нова мигрантска криза.

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?