Меморандум за сътрудничество в подкрепа на финансовото образование в клас подписаха 8 браншови организации от финансовия сектор днес в София. Това се случи на среща между представители на банковия сектор в България по време на откриването на проекта "Практични финанси", организиранa от Джуниър Ачийвмент. Той е подкрепен от Mинистерството на образованието и предвижда в рамките на учебните часове в 50 училища от страната да се проведе курс по финансова грамотност в гимназиалните класове през 2018-а.
В учебната програма на проекта "Практични финанси" децата ще се обучават как да управляват личните си финанси, като изготвят бюджет, запознаят се с функцията на дебитната и кредитната карта и научат - как да изберат най-подходящия кредит за целите им.
Вера Петканчин, директор "Оперативни дейности" в "Джуниър Ачийвмент": "Отговорностите и последствията от всяко едно от тези решения и до каква степен едно домакинство или един човек би могъл да си позволи, за да не се стига до ситуации, които знаете са доста често срещани в днешно време на невъзможност да бъдат връщани кредити просто, защото няма разумно управление на личните финанси."
Учебният курс по финансова грамотност ще е в рамките на 72 часа по време на двата учебни срока и ще е насочен към горните гимназиални класове. Подходът, който ще се използва е учене чрез правене.
Светла Нестерова, председател на Асоциацията на българските застрахователи: "Самите асоциации от финансовия сектор се ангажираха да подкрепят процеса първо при адаптирането на учебното съдържание, за да са интересни, адекватни и вълнуващи казусите за самите деца и бъдат от реалния живот."
Представители и работещи във финансовия сектор ще влезнат в ролята на ментори в часовете по "Практични финанси", за да бъде обучението максимално в полза на учениците.