До две седмици Комисията за защита от дискриминация ще се произнесе дали допълнителните критерии за прием в първи клас дискриминират част от учениците в София. Поводът - от Върховната административна прокуратура оспорваха предимството за децата, чийто родители са на постоянен трудов договор в сферата на образованието и държавната администрация.
600 кандидати за 150 свободни места - такава е обичайната картина, когато започне приемът за първи клас в 119-то училище. Тук общите критерии не стигат. Имат право да въведат до 3 допълнителни. Не приемат, че предимството на учителски деца при класирането дискриминира останалите.
Диан Стаматов - директор на 119 СОУ: Имаме един млад учител, който има дете тази година при нас в първи клас и той ако не беше записано детето му при нас, щеше да напусне. Той няма средствата, за да се придвижва до тук веднъж и втори път да води детето си на друго място.
От прокуратурата повториха - дискриминация има.
Прокурор Михаил Кожарев - ВАП: Ние сме против всякакви дискриминационни критерии, които третират неравно децата - на основата на възраст, родители, на статут служебен или друг.
Златина Дукова - член на Комисията за защита от дискриминация: Всички казаха, че допълнителните критерии са работа и ангажимент на конкретните директори и конкретните педагогически съвети. Контролът е ясно кой трябва да го осъществява - регионалните инспекторати по образование и МОН.
Таня Михайлова - зам.-министър на образованието: В новата ни наредба има допълнителни критерии. Последният критерий е други критерии, които не са дискриминационни, а са свързани с достъпа до образование.
Ако комисията реши, че има дискриминация, то последствия за вече приетите по спорните критерии деца няма да има. Препоръката ще бъде за класирането през следващата учебна година.