Повече права на пешеходците дават поне на теория новите промени в Закона за движение по пътищата, който влезе в сила преди две седмици. Вече пешеходецът няма да е виновен, ако пострада при катастрофа от автомобил на пешеходна пътека. Досега, дори и пострадал, той често се водеше съпричинител на произшествието. Така ли е на практика провери наш екип в Пловдив.
Пешеходците или не знаят за промените в закона,или ги смятат за излишни.
"Логично е пешеходците да имат права на пешеходните пътеки, нямаше нужда от тия изменения на закона според мен."
"Би трябвало да има предимство пешеходците, ще трябва да има уважение едни други според мен."
Юристите са разделени на две. Според едните промените на закона са полезни, защото отменят досегашната практика при катастрофа отговорността се поделя от шофьора и пострадалия пешеходец.
Елена Грудлева - Асоциация на пострадалите от катастрофи
"Това съпричиняване в момента не е налице - или е водачът или е пешеходецът."
Според правозащитника Михаил Екимджиев задълженията на пешеходеца на пешеходна пътека съвсем не са отпаднали.
Михаил Екимджиев - Асоциация за европейска интеграция и защита правата на човека
"С тази нова промяна нищо съществено няма да се промени, ако тя не е съпроводена с по-настоятелен контрол от страна на Пътна полиция, защото една правна норма добра или лоша, добива тежест, добива сила тогава, когато държавата контролира нейното спазване."
Адвокат Екимджиев очаква промените в закона да доведат до противоречива съдебна практика. Той казва, че са отпаднали само задълженията на пешеходеца да се съобрази със скоростта и разстоянието до идващите коли. Остават тези да преминава по пешеходната пътека бързо и по права линия, както и да не се спира на нея. Ако тези задължения бъдат нарушени, няма как пешеходците да бъдат освободени от отговорност в съда - предупреждава Екимджиев.