Полицай загина, а трима негови колеги бяха ранени при полицейска операция тази сутрин в Лясковец, при която специални части са щурмували дома на 53-годишния Петко Петков. Повече от 6 часа бяха необходими на полицията, за да обезвреди и залови психично...
Полицай загина, а трима негови колеги бяха ранени при полицейска операция тази сутрин в Лясковец, при която специални части са щурмували дома на 53-годишния Петко Петков. Повече от 6 часа бяха необходими на полицията, за да обезвреди и залови психично болния мъж, който разполагал в дома си с боен арсенал. При арестуването му той е прострелян и беше откаран във Великотърновската болница.
Директорът на училище „Максим Райкович” в Лясковец Николай Кожухаров разказа, че първите заплашителни писма пристигнали преди месеци. В тях мъжът предупреждавал, че не желае учениците да вдигат шум под прозорците на жилището му, което е на първия етаж в 3-етажна кооперация. Директорът отначало не им обърнал внимание.
Кожухаров споделя, че е подал жалба в Районното управление на полицията в Горна Оряховица за заплахите през февруари.
Розалия Панайотова е майка на 8-годишната Елица. За заплахите на психично болния мъж разбрала от дъщеря си преди седмица. По-големите ученици, сред които е 12-токласничката Павлина Петрова, също били инструктирани да не играят близо до дома на Петков.
Според децата и техните родители в дните след трагедията вероятно ще потърсят помощ от училищния психолог, защото били шокирани от случилото се в иначе спокойния и тих Лясковец.
Същевременно от Съюза на ловците и риболовците в България излязоха със специално съобщение, в което пише, че 53-годишният Петко Савов от Лясковец не е член на сдружението. Мъжът успешно е преминал курса за подготовка на нови ловци преди 4 години, а разрешителните му за огнестрелни оръжия са изтекли преди близо 2 години. Още тогава ловните му оръжия е трябвало да бъдат отнети от служба “Контрол на общоопасните средства”.
Още от самото начало от местното ловно дружество са се съмнявали в Петко Савов и затова той не е участвал в ловните излети.
Георги Младенов, експерт в Съюз на ловците и риболовците в България: "Ловците, които са били около него, сами казват, че за тях той е имал психически отклонения и те затова не го искат в дружината. Съответно като не го искат в дружината, той не може да завери членската си карта и ловния билет. Той затова и не е ловец."
По закон разрешителното за притежание и употреба на ловно оръжие се подновява на всеки 5 години след преминат психо тест.
Георги Младенов, експерт в Съюз на ловците и риболовците в България: "Никой не може да гарантира, че едно лице, което е придобило ловно оръжие и като има документ, че психически е добре и не се води на отчет, че за този срок от 5 години, в който важи разрешителното за ловно оръжие, не може през това време да се случи нещо с него и той да придобие психически отклонения и от там нататък да употреби оръжие."
Оказва се, че в България липсва единен регистър на психично болните. Това е предпоставка за издаването на неверни документи за психичното здраве на притежателите на огнестрелно оръжие.
Цветеслава Гълъбова, директор на Държавна психиатрична болница "Св. Иван Рилски": "Човекът отива по постоянен адрес в диспансера. Там, където се води по постоянен адрес и си вади такава бележка, а пък той може междувременно да е лежал на друго място."
Обикновените психо тестове не винаги могат да засекат психичните заболявания.
Цветеслава Гълъбова, директор на Държавна психиатрична болница "Св. Иван Рилски": "Съвременните медикаменти са достатъчно добри, наистина много добри и пациентът, ако си ги взема редовно, може да бъде на външен вид и като поведение съвсем неразличаващ се от един напълно психично здрав човек."
Близо 300 хил. души в страната притежават оръжие, а броят на официално регистрираните огнестрелни оръжия е над 120 хиляди. Затова експертите предлагат периодичните психотестове да се провеждат всяка година. И да се засили контролът върху всички притежатели на оръжие.