На България ще бъде наложена финансова корекция заради проблемите, установени от одита на Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж ", стана ясно днес на прескоференция на просветния министър проф. Николай Денков и вицепремиера по еврофондовете - Малина Крумова. Все още не се знае точно колко ще е глобата, нейният точен размер ще бъде уточнен след преговори с Еврокомисията. Колкото до осемте проекта, по които са установени проблеми, те са на стойност 180 млн.лева.
Финансовата корекция не застрашава плащанията по вече започналите проекти и ще бъде покрита от бюджета на МОН, стана ясно още днес. Просветното министерство предлага четири варианта за отстраняване на проблемите в програмата. Всички те целят да са разграничи управлението на програмата и изпълнението ѝ вътре в министерството - основния проблем посочен от Комисията.
Става въпрос за период от време между 5-ти юли 2016-а и 24-ти октомври същото година, когато Меглена Кунева е била едновременно министър, който управлява програмата и ръководител на дирекциите в МОН, които я изпълняват - нещо, което е недопустимо. Според вицепремиера Крумова - Кунева е била многократно предупреждавана за проблемите, които могат да възникнат.
Малина Крумова, вицепремиер по еврофондовете: Нееднократнократно е предупреждавана както в разговори, така и писмено - мога да ви цитирам, има включително констатации от дирекция" Централно координационно звено", на която доскоро бях директор. Писали сме ѝ писма и сме предупреждавали и сме препоръчвали ще ви цитирам "че препоръчваме да бъде обмислено определянето на ръководител на управляващия орган на оперативно ниво независимо от политическото ръководство с ясно формулирани задължения и отговорности.
Проф. Николай Денков, министър на образованието и науката: Г-жа Кунева влиза в противоречие с европейския регламент, който е цитиран в писмото от ЕК и в следващите почти 4 месеца до 24 октомври тя по същество съвместява функции като това съвместяване не е позволено съгласно регламента.