ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Екстрадирахме в Китай обвинен в корупция

Чете се за: 00:43 мин.
У нас

България е първата страна членка на ЕС, която е екстрадирала китайски гражданин, разследван за корупция в страната си. Новината разпространиха Ройтерс и китайското издание "Пийпълс дейли". Те цитират съобщение на органа за борба с измамите в Китай. "По света и у нас" се свърза с адвоката, който защитавал Яо Цзинци у нас. Изненадващо за защитника си, китайският гражданин е поискал от съда доброволно незабавното си предаване на китайските власти.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Яо е напуснал Китай още през 2005 година, когато срещу него е започнало разследване за корупция като управител на язовир Чангджао, а след това и като отговарящ за финансите и зам.-градоначалник на Синчан.

      Според искането подозрението е, че е получил подкупи за над 1 милион и 400 хиляди китайски юана, което се равнява на малко над 350 000 лева. Обявен е за издирване от Интерпол на 3 октомври, задържан е у нас две седмици по-късно и заедно с адвоката си е подготвял аргументите срещу екстрадицията.

      Янко Алексиев, адвокат на Яо Цзинци: Моят клиент, най-изненадващо за мен, изрази доброволно съгласие за незабавна екстрадиция в родината си. Преди започването на заседанието в залата влязоха 6-7 вероятно китайски граждани. Но това го казвам само като подробности от пейзажа, нищо повече.

      Според адвокат Алексиев е имало основание съдът да откаже екстрадиция, тъй като в молбата си китайската страна е посочила, че за престъпленията, в които е заподозрян Яо би могъл да получи и смъртно наказание.

      Янко Алексиев, адвокат на Яо Цзинци: При изразената твърда позиция на моя клиент доброволно да замине за Китай, в смисъл на незабавна екстрадиция, не виждам начин българският съд да не се съгласи с такава позиция.

      До момента без доброволно съгласие от издирвания нито една страна членка на ЕС не е предала китайски гражданин на властите в Пекин.

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?