80 образователни институции от цял свят са представени на на-голямото международно изложение Световно образование, което се провежда в София. За първи път се представя финансов наръчник на кандидат-студента.Има ли промени за кандидатстване в чужбина и как ще се отрази Брекзит разказва репортерът ни Стоил Рошкев.
Ирина Христова, координатор на проекта „Световно образование“: Вчера задаваха въпроси за конкретни учебни заведения, днес са на масата на университетите и питат за своето бъдеще. Очаква се, че след като Шотландия гарантира финансиране за следващата година за студенти от ЕС, независимо от Брекзит, най-вероятно и Великобритания ще везме решение.;
На този етап няма отлив от броя кандидатствали в университети във Великобритания заради брекзит, заяви пред камерата на БНТ Ирина Христова, координатор на проекта „Световно образование“. Тази година финансирането там е гарантирано, допълни тя.
Няма отлив и от интереса на 11-класниците за следващата година.
;В Дания тази година приемът се изтегля по-рано за подаване на документи, заяви Ирина Христова. Учебните заведения изискват по-високо ниво на английски език и математика, като за нея се брои и броят часове, както и за материала, който трябва да е покрит.
;Финансовият наръчник на кандидат-студента е инструмент, с който семействата могат да планират разноските за обучение.
Ирина Христова, координатор на проекта „Световно образование“: Семействата обикновено планират две-три години по-рано държавата, в която ще учи тяхното дете. Това е свързано с разноските за живот, стипендии, за обучение. Всичко това е обяснено в Наръчника за държави от ЕС и Европа.
Тя допълни, че в наръчника се покриват елементи като ежедневни разходи, видове стипендии и суми, както и такси за обучение.