За последните две години 6 деца за станали жертва на волтова дъга, докато са играли върху вагони и локомотиви, сочат данните на БДЖ. Какво прави тези игри смъртоносно опасни. В традиционната ни рубрика „Гласът на града” ще ви срещнем с русенеца Красимир Манев - дългогодишен локомотивен машинист, който е убеден, че възпитанието започва от семейството. Дава съвет на родителите, че освен технически познания децата трябва да знаят, че има места, където не бива да ходят.
Красимир Манев има 30 годишен стаж като локомотивен машинист. Работил е и на товарни и на пътнически влакове. Той е категоричен, че манията по селфита върху локомотиви и вагони трябва да спре.
Красимир Манев – локомотивен машинист: "По контактния проводник, по който се движат електрическите локомотиви, протича ток от 19 до 30 хиляди волта. Представяте си вкъщи в нашата мрежа имаме 220 волта и когато ни удари леко ток какво изпитваме, а представете си от една волтова дъга от 27 хиляди волта."
За последните две години жертва на волтова дъга са станали 6 деца. Вълната става факт, когато тийнейджърите се качват върху покрива на локомотив или вагон за селфи, защото скъсяват разстоянието с контактната мрежа.
Красимир Манев – локомотивен машинист: "Децата се качват по тази стълбичка. Естествено приведени, когато са приведени на последното стъпало, като си изправят главата, те вече много е късно да разберат какво е станало, защото са на педя от контактния проводник."
Затова машинистът съветва подрастващите.
Красимир Манев – локомотивен машинист: "В населени места, където има гари с високо напрежение децата нямат работа без своите близки."
Според експертите единственият начин да се предпазим от волтова дъга е да не скъсяваме разстоянието с контактната мрежа.