ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Идеи за развитието на българския Северозапад - най-бедният регион в ЕС

Чете се за: 02:15 мин.
Икономика

В София започва Седмият годишен форум на Стратегията на ЕС за Дунавския регион. Очаква се в столицата да се съберат над 500 участници от страни от региона на река Дунав. Сред гостите се очаква да е и еврокомисарят по регионална политика Корина Крецу. По време на „Европейската седмица на регионите“, която се проведе в Брюксел тя заяви, че има забавяне по Дунавската стратегия, но като цяло страната ни се справя над средното за Европейския съюз по усвояване на фондове. Тя коментира и най-бедния регион в Европейския съюз.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Брутният вътрешен продукт на глава от населението на Северозападна България е 29% от средното за Европейския съюз по последни данни на Евростат. За сравнение, най-богатият регион е Западен Лондон с 611% над средния Брутен вътрешен продукт за Общността, а всички региони, чиито показатели са под 75% от средното, попадат в категория „най-слаби“. Еврокомисарят по регионално развитие Корина Крецу споделя, че е запозната с проблемите на най-слабото европейско звено - Северозапада.

      Корина Крецу - еврокомисар за регионалната политика: Аз знам много добре, че младите хора бягат от този регион. Трябва да преборим този проблем, но да имаме предвид, че това е и част от принципа за свобода на избора - къде работиш, къде да живееш, къде да учиш. От самото начало за нас е голяма амбиция, която все още не сме постигнали напълно - да осигурим широки възможности в селските райони. Очевидно е, че млади семейства като моето и Вашето няма да се завърнат в селски регион, ако нямат шанс да развият бизнес.

      Затова Крецу напомня, че за настоящия програмен период 2014 - 2020 за България ще получи близо 10 милиарда евро по Европейските структурни и инвестиционни фондове, а за кохезионна политика над 7 милиарда евро. За следващия програмен период Европейската комисия предвижда да даде на България с 8% повече за кохезионна политика. Целта на Кохезионния фонд е да изравни икономическите различия между регионите. Еврокомисар Крецу има идеи как средствата да стигат по-лесно до гражданите - с електронно правителство, обучения на местните как да използват европейските фондове и с по-лека администрация.


      ;

      Еврокомисарят обаче отваря голяма скоба.

      Корина Крецу - еврокомисар за регионалната политика: Трябва да сме реалисти. Парите не са всичко. Без значение колко средства ще получи този регион, ако няма добра администрация и управление, няма да се развие.

      Законопроект на регионалното министерство предвижда сегашните 6 региона да се трансформират в 4 региона:

      • Дунавски
      • Черноморски
      • Югозападен
      • Тракийско-Родопски.

      Причината е, че най-нуждаещият се регион Северозападът вече не отговаря на критериите за еврофинансиране за новия програмен период.

      Не му достига население.

      ;
      Златко Живков - кмет на Монтана и член на българската делегация в Европейския комитет на регионите: Населението на трите области - Враца, Видин и Монтана, а след това на Плевен и Ловеч - беше под този изискуем минимум от около 1 милион души население. Нашият район за планиране е най-малък. Той е най-малък като население. Това е причината сега да бъде коментиран в различни комбинации за новото райониране. В новите райони населението трябва да бъде над милион, милион и двеста хиляди.

      Таня Христова - председател на българската делегация в Европейския комитет на регионите: Без значение дали цифрите показват определен регион за по-слаб в икономически показатели, или малко по-добър, ние трябва да признаем, че България все още е страната, която трябва се справя с много икономически и социални трудности.
      Корина Крецу - еврокомисар за регионалната политика: Аз искам да посетя този регион, за да се срещна с местната власт и всички заинтересовани страни. Смятам, че е много важно за новия програмен период всички партньори да кажат точно каква сума им трябва за този регион, защото парите никога няма да са достатъчни.
      ;

      Еврокомисарят Корина Крецу заяви, че Комисията следи стриктно как България усвоява средствата по оперативните програми "Наука и образование" и "Околна среда", защото там има проблеми. По думите ѝ европейските власти работят в сътрудничество с нашите.

      И докато някои политици говорят за Европа на две скорости - едната за по-богатите и друга за по-бедните - то председателят на Европейския парламент Антонио Таяни сравни законодателството на Европейския съюз с луксозен спортен автомобил. На политиците отреди ролята на шофьори.

      Антонио Таяни - председател на Европейския парламент: Това е като Ферари без шофьор. За да отидеш някъде, ти трябва добър шофьор - политиците. Ако не, имаш просто едни бюрократи, всеки от които кара в различна посока.

      Същото се отнасяло за всеки регион на Общността. Следователно и за Северозапада, който може да е по-нисък клас кола, но за да върви напред му трябва не само гориво, а и добро управление.

      Свързани статии:

      Нови идеи за икономическо райониране на страната
      Нови идеи за икономическо райониране на страната
      В Албена се провежда XIII годишна среща на местните власти,...
      Чете се за: 01:02 мин.
      В Панорама: Момичето и Северозабравените
      В "Панорама": Момичето и "Северозабравените"
      Една история от реалния живот - защо 17-годишната Антонина реши да...
      Чете се за: 03:02 мин.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?